1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askeri Casusluk Davasında İlginç İtiraflar
Askeri Casusluk Davasında İlginç İtiraflar

Askeri Casusluk Davasında İlginç İtiraflar

Akit’in ele geçirdiği Hava Kuvvetleri Komutanlığı iç soruşturma tutanakları sanıkların askeri yetkililere itirafta bulunduğunu, olayın örtbas edilmesi için ajitasyon yaptığını ortaya koydu.

A+A-

MURAT ALAN / YENİ AKİT

Savcılık sorgusunda haklarındaki iddiaları reddedip “bilmiyorum”, “hatırlamıyorum”, “bana ait değil”, “montaj”, “bu bir tertip” şeklinde savunma yapan “askeri casusluk ve fuhuş” davası sanıkları, TSK sorgularında ahlak dışı ilişkileri ve görüntüleri kabul edip af dilemişler. Akit’in ele geçirdiği Hava Kuvvetleri Komutanlığı iç soruşturma tutanakları sanıkların askeri yetkililere itirafta bulunduğunu, olayın örtbas edilmesi için ajitasyon yaptığını ortaya koydu. Tutanaklarda ifadesi bulunan sanıklardan Yüzbaşı Ahmet Gencer Kıvrakdal, cinsel ilişkiye girdiği kadınların görüntülerini kaydettiklerini, cep telefonu ve bilgisayara yüklediklerini itiraf etti. Pişman olduğunu söyleyen Kıvrakdal “çok utanıyorum, bir musibet bin nasihatten daha iyidir. Bundan sonra hayatımı çok daha dikkatli yaşayacağım” şeklinde konuşup af diledi.

Askeri Makamların Sorgusunda Şakır Şakır Konuşmuşlar

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede bulunan bir raporda Hava Pilot Yüzbaşı Gencer Kıvrakdal ile ilgili “2004-2007 yılları arasında Hv. Tek. Okl. K.lığı’nda 23’üncü Astsb Öğr. Bl. K.lığı’nda görev yürütmüştür. 2006-2007 yıllarında Narin Korkmaz isimli bir bayanın, Hv. P. Yzb. Gencer Kıvrakdal’ın bilgisi dahilinde bazı personel ve öğrencilerle ilişkiler yaşadığı görülmüştür.” ifadelerine yer verilmişti. Rezaletin ortaya çıkması üzerine ismi geçen muvazzaf askerlerin TSK tarafından da sorgulandığı öğrenildi. Akit’in ele geçirdiği ifade tutanaklarında skandal itiraflar bulunuyor. Cinsel içerikli görüntülerle ilgili ifade veren muvazzaflardan Yüzbaşı Ahmet Gencer Kıvrakdal, hakkındaki suçlamaları kabul ettiği kaydedildi.  

Görüntü Kaydı Yapıp Bilgisayarına Yüklemiş

Bilgisayarından çıkan cinsel içerikli görüntülerdeki kadınların tek tek isimlerini söyleyen Kıvrakdal, “Adı Nehir Gülcan. İlişkiye girdiğim ve görülen ev de Hv.P.Ütğm. Onur Pamuk’a aitti” dedi. Bir başka görüntü kaydı ile ilgili ise “Adını Yeşim olarak biliyorum. Bulunduğumuz ev Ütğm. Erdem Arıkan’a aittir” şeklinde konuştu.

Sorgusunda “Ben bu filmlerin tehlikeli olduğunu biliyorum. Sadece bilgisayarımda tutuyordum. Boş zamanlarımda internet üzerinden mail.ru sitesine girer Rus bayanlarla iletişime geçerim” diye konuşan Kıvrakdal, “Bundan dolayı çok utanıyorum. Bir musibet bin nasihattan daha iyidir. Bundan sonra hayatımı çok daha dikkatli yaşayacağım.Bir ailem var. Bundan dolayı hiç bir arkadaşımın zarar görmesini istemiyorum. Ayrıca; Zeynep Sezan ilişkiye girdiğime dair kendisine bir bilgi giderse ilk yapacağı iş eşimi aramak olacaktır” ifadesini kullandı.

İşte Ahlaksızlığın İtiraf Edildiği O İfade Tutanağı

Hava Teknik Okulları Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü başlıklı sorgu tutanağında şu ifadeler yer alıyor:

İfadenin alındığı tarih 11 Nisan 2011, Yzb. Ahmet Gencer KIVRAKDAL 1973. Niğde doğ. Halen Hv.Tek.Ok.K.lığında görevli.

Soruldu: Şahsi bilgisayarınızın içinde bulunan görüntüler kapsamında bildiklerinizi anlatınız.

Cevaben: Bilgisayarım içindeki görüntüleri remzi ismindeki İzmir Bornova da internet kafede dört beş ay öncesine kadar görüştüğümüz şahıstan aldım. Bu kişiyi teğmenliğimden itibaren tanırım. Bu filmleri başkalarına vermedim. Ben bu filmlerin tehlikeli olduğunu biliyorum. Sadece bilgisayarımda tutuyordum. Evdeki hard diskimde sadece normal filmler var.

Soruldu: Mesai ortamına bilgisayarınızı ve cep telefonu, fotoğraf makinesi götürür müsünüz?

Cevaben: Evet daha öncede götürdüm. Cep telefonu da götürdüm. Ama fotoğraf makinesi götürmedim. Cep telefonu ile bilgisayarda görülen fotoğrafları çektim. Bilgisayarımla turkcell vınn ile mesaide internete girdim.

Soruldu: İnternet üzerinde görüştüğünüz kişiler var mı?

Cevaben: Boş zamanlarımda internet üzerinden mail.ru sitesine girer Rus bayanlarla iletişime geçerim. Chat yaparım. Zaten rusçada öğrenmek istiyorum.

Soruldu: Borsayla ilgilenir misiniz?

Cevaben: Evet ilgileniyorum. Yatırımım var takip ediyorum. Hv.Egt. K.lığı nda görevli iken de borsayı takip ediyordum(2007-2009). Bu kapsamda sivillerle de görüşüyordum.

Soruldu: Hava Eğitim Komutanlığı’nda iken orada çalışan bir bayanla ilişkiye girdiniz mi? Girdiyseniz adı nedir?

Cevaben: Evet girdim. Ancak orada çalıştığını bilmiyordum. İki ya da üç defa birlikte olduk. Adı Zeynep Sezan idi. 2004 yılında birlikte olmuştuk.

Soruldu: Bilgisayarınızda ilişkiye girdiğiniz ve remzi dosyasının içindeki mov00004.3gp ve mov00008.3gp videolarındaki görülen bayan Zeynep Sezan mıdır?

Cevaben: Evet Zeynep Sezan’dır.

Soruldu: Bilgisayarınızda nar isimli  dosyada görülen bayan kimdir? Nerde tanıştınız?

Bulunduğunuz ev kime aittir?

Cevaben: Adını Yeşim olarak biliyorum. Alsancak’ta barda tanıştım. Bulunduğumuz ev Ütğm. Erdem Arıkan’a aittir. Bu evde ilişkiye girdik.

Soruldu: Kütahya Er Eğitim Tugay Komutanlığında resmi çekilen bayanla ilişkiniz nedir?

Cevaben: Adı Nehir Gülcan idi. Soyadını hatırlamıyorum. Fotoğrafın çekildiği yer nizamiyedir. İlişkiye girdiğim ve görülen ev de Hv.P.Ütğm. Onur Pamuk’a aitti.

Soruldu: Mail.ru da görülen magidos mac isimli kişi kimdir?

Cevaben: O Hv.P.Bnb. İsmail Yılmaz dır.

Soruldu: Mail.ru da görülen Ozan Gökkaya kimdir?

Cevaben: Kendisi Hv.P.Tğm. dir ve Güvenlik Okulunda eğitim almaktadır.

Soruldu: Başka bir diyeceğiniz var mı?

Cevaben: Bundan dolayı çok utanıyorum. Bir musibet bin nasihattan daha iyidir. Bunları hep kendi içimde yaşadım. Zaten ben bunları yaptığımda her seferinde hata yaptığımı düşünüyordum. Bundan sonra hayatımı çok daha dikkatli yaşayacağım. Bir ailem var. Bundan dolayı hiç bir arkadaşımın zarar görmesini istemiyorum. Ayrıca; Zeynep Sezan ilişkiye girdiğime dair kendisine bir bilgi giderse ilk yapacağı iş eşimi aramak olacaktır.

HABERE YORUM KAT