Askerî Casusluk Davası Görülmeye Başlandı

26.08.2011 05:52
Askerî Casusluk Davası Görülmeye Başlandı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca askerî casusluk belgeleriyle ilgili hazırlanan 'gizlilik' iddianamesi hazırlandı.

İddianamede, askerî casusluk davasının bir numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer yöneticiliğindeki suç örgütüne yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında 5 şüphelinin evinde arama yapıldığı belirtildi. Yapılan aramalarda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait gizli belgeler ele geçirildiği kaydedilen iddianamede, "Ancak, şüphelilerin anılan örgütle irtibatları tespit edilemediğinden bireysel nitelikteki eylemlerine ilişkin evrak ayrılmıştır." denildi. İddianamede, şüpheli askerler Yahya Sezer'in evinde 535, Rüstem Altundaş'ın evinde 383, Halil Can Akince'nin evinde 7 bin 654, Ramazan Boz'un evinde 6 bin 39, Yıldırım Kahraman'ın evinde ise 3 bin 21 adet açıklanması yasaklanan ve niteliği itibarıyla gizli kalması gereken belge ele geçirildiği kaydedildi.

Sanıklardan Ramazan Boz'da 153, Yıldırım Kahraman'da ise 2 adet devletin güvenliğine ilişkin belgenin ele geçirildiği anlatılan iddianamede, Genelkurmay Başkanlığı'nın, sanıklardan ele geçirilen belgelerin 'açıklanması yasaklanan ve niteliği itibarıyla gizli kalması gereken' ve 'devletin güvenliğine ilişkin' belgeler olduğunu bildirdiği belirtildi.

'Gizli belgeler' ile ilgili dava görülmeye başlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında 5 muvazzaf sanık hakim karşısına çıktı. 'Yasaklanan bilgileri temin etmek' ve 'devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek' suçundan 1 yıldan 11 yıla kadar hapisle yargılanan sanıklar, belgelerin gizlilik özelliği taşımadığını, görevleri gereği bilmeleri ve çalışmaları gereken belgeler olduğunu, korumak için de ellerinden geleni yaptıklarını savundu.

Büşra Erdal / Zaman 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim