1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askerden, “Onbaşılık” Adına Çiller’i Karalama Kampanyası
Askerden, “Onbaşılık” Adına Çiller’i Karalama Kampanyası

Askerden, “Onbaşılık” Adına Çiller’i Karalama Kampanyası

Mesut Yılmaz’a “onbaşı” diyen eski Başbakan Tansu Çiller için hazırlanan “Karalama kampanyası kontrol formu” 28 Şubat soruşturmasına girdi.

A+A-

Arzu Yıldız / Taraf

Mesut Yılmaz’ı kastederek, “Şimdiye kadar seçilmiş hiçbir genel başkan, onbaşı olma şerefsizliğini göstermedi” diyen Tansu Çiller hakkında, 28 Şubat’ta askerin başlattığı karalama kampanyasının ayrıntıları belli oluyor.

28 Şubat’a yönelik operasyon kapsamında ortaya çıkan belgeler arasındaki “Çiller karalama kampanyası kontrol formu” başlığıyla hazırlanan plan, “onbaşı” kavramı üzerinden Çiller’in kamuoyu önünde küçük düşürülmesi yer alıyor. Planda, yapılacak faaliyetler şöyle sıralanıyor:

1. Kuvvet Komutanlıkları’nın durumdan haberdar edilmesi ve kampanya iştirakinin sağlanması.

2. Psikolojik Harekat Grup Komutanlığı’nın aynı yönde faaliyete geçirilmesi.

3. “J” Başkanlıkları ve Psikolojik Harekat Dairesi personel ve kursiyerleri vasıtasıyla faaliyete iştirak ettirilmesi.

4. Emekli subay ve astsubay derneği, Mehmetçik vakfı, gaziler derneğinin faaliyete iştiraklerinin sağlanması.

5. GATA Komutanlığı’nın gazi onbaşılara bir televizyon kanalında röportaj yaptırması.

Radyo ve televizyon röportajları aracılığıyla Çiller aleyhine yürütülecek kara propagandaya katılacak kişiler ise şöyle sıralanıyor: “Askerde çocuğu olan anne ve babalar, hâlen askerlik görevini onbaşı olarak yapanlar, askerlik görevini onbaşı olarak yapmış olan vatandaşlar, subay ve astsubaylar, emekli subay ve astsubaylar, onbaşılar| çavuşlar köyü isimli yerleşim yerlerindeki vatandaşlar.”

Planda, karalama için kullanılacak argümanlar ise “Onbaşı rütbesinin TSK’de ilk rütbe olma şerefi, vatandaşların birçoğunun lakap olarak Hasan Onbaşı, Veli Onbaşı gibi tabirlerle çağrıldığı ve bu kişilerin bu lakaplardan gurur duyduğu... Hâlen görev yapan onbaşı rütbesindeki askerlerimizin gururla bu rütbeyi taşıdıkları ve bu rütbe ile seve seve ölüme gidebilecekleri... Bazı yörelerde askerliği esnasında onbaşı olmayanlara kız verilmediği ve bu sebeple bu köylerin ‘onbaşı köyü’ ‘çavuşlar köyü’ gibi isimler aldıkları...” başlıkları altında toplanıyor.

Balyoz sanıklarına 28 Şubat sorgusu

28 Şubat soruşturması kapsamında bugün, savcılık İstanbul’da Balyoz davasından tutuklu iki ismi dinleyecek. Söz konusu isimlere darbe öncesi yapılan toplantı ve alınan kararlar sorulacak. Güvenlik gerekçesiyle isimleri gizlenen iki kişinin sabah adliyeye getirilerek dinleneceği, daha sonra da Sincan Cezaevi’ne gönderileceği öğrenildi. Şüphelilerin Sincan’da bir gün kaldıktan sonra da İstanbul’a tekrar nakledilecekleri bildirildi.

 

HABERE YORUM KAT