1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askerde İntiharların Nedeni Kötü Muamele
Askerde İntiharların Nedeni Kötü Muamele

Askerde İntiharların Nedeni Kötü Muamele

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın asker intiharlarıyla ilgili intihar yaşının askerliğe denk geldiğine ilişkin sözleri gerçeği yansıtmıyor.

A+A-

MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın asker intiharlarıyla ilgili intihar yaşının askerliğe denk geldiğine ilişkin sözleri gerçeği yansıtmıyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “Türkiye genelinde intihar eden 20-24 yaş aralığının en fazla intiharın meydana geldiği yaş aralıklarından birisi olduğu” sözlerini eleştiren uzmanlar, belli bir intihar yaşının olmadığını 20-24 yaş grubunun da en az intihar eden yaş gruplarından olduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesi’nden Psikolog Doç. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin, “İntihar yaşı diye bir yaşın olduğunu bilmiyordum. İntihar yaşının askerliğe denk geldiğini söylemekle asker intiharlarının nedeni açıklanamaz. Asker intiharlarıyla ilgili askeriyede neler olduğuna da bir dönüp bakmaları gerekir. Askerde yapılanlar, uygulanan baskı, genç yaşta ailelerinden ayrılmaları, hiç görmedikleri kadar disiplinli bir ortama gitmeleri ve orada yaşanan bir takım olaylarda intihar sebebi olabilir” dedi. Asker hakları internet sitesinin kurucusu Tolga İslam da TÜİK verilerine göre 20- 24 yaş grubundaki erkeklerde intihar oranlarının, bilinen kanının tersine diğer gruplardan daha az olduğunu söyledi.

Hüseyin İstemil / Taraf

HABERE YORUM KAT

1 Yorum