1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asker Babasından Komutana Pet Şişe
Asker Babasından Komutana Pet Şişe

Asker Babasından Komutana Pet Şişe

TUĞGENERAL Zeki Es ile Tümgeneral Gürbüz Kaya’nın da yargılandığı davada, patlamada ölen askerlerden Deniz Demirci’nin babası sanıklara pet şişe fırlattı.

25 Ocak 2011 Salı 04:02A+A-

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde mayının patlaması sonucu altı askerin hayatını kaybetmesine ilişkin davada ilk duruşma yapıldı. Şehit aileleri sanıklara tepki gösterirken, Halil Demirci, "Ben PKK ile savaşması için göndermiştim çocuğumu'' dedi. Genelkurmay Başkanlığı Askerî Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es, tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam, Nurettin Altay ve Rıza Atilla Erdoğan katıldı.

Komutalara şişe fırlatıldı

Duruşmanın başında, hayatını kaybeden askerlerden Deniz Demirci'nin babası Halil Demirci, sanıklara elindeki su şişesini atarak "Ben PKK ile savaşması için göndermiştim çocuğumu'' dedi. Demirci, bunun üzerine duruşma salonundan dışarı çıkarıldı. İddianamenin okunduğu duruşmada, sanıklar savunma için ek süre talep etti. Es'in tutukluluğuna dair beyanlar alınırken Deniz Demirci'nin annesi Raziye Demirci, "Tahliye istemiyorum. Benim çocuğum öleli 20 ay oldu" dedi. "Savunmasını yaptığında suçsuz olduğunun ortaya çıkacağını" ileri süren Es ise, 3 aydır tutuklu olduğunu ve bu durumun savunma imkânlarını kısıtladığını belirterek tahliye talebinde bulundu.

Es'in tutukluluk halinin devamına oy çokluğu ile karar verilirken sanık ifadelerinin alınması için duruşma 1 şubata ertelendi.

Hiç önemli değil

27 Mayıs 2009'da Çukurca'da altı askerin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak önce 'PKK'nın uzaktan kumandalı mayınıyla şehit oldular' açıklaması yapılmış, ancak bir ay sonra internete Tuğgeneral Zeki Es ve Tümgeneral Gürbüz Kaya arasında olduğu iddia edilen telefon kayıtları düşmüştü. Es, telefon konuşmasında o mayınları askerleri korumak için "bizzat kendisinin yerleştirdiğini" rütbelilere de haber verdiğini söylerken, Kaya "Hiç önemli değil. (...) Burada hayatımızı ortaya koyup mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır" demişti. Olaydan 20 ay sonra düzenlenen iddianamede Jandarma Uzman Çavuş Fatih Taylan Çeker'le, Tuğgeneral Zeki Es'e bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmaktan, Zeki Es'e ayrıca, gerçeğe aykırı rapor düzenlemekten, Tüngeneral Gürbüz Kaya'ya ise "astının suçu hakkında kasten takibatta bulunmamaktan" dava açılmıştı.

Aynı zamanda Balyoz davasının da sanıklarından biri olan Gürbüz Kaya'nın Yüksek Askerî Şûra'da terfi ettirilmesi ise orduyla hükümet arasında gerginliğe neden olmuştu.

TARAF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum