1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Aşiretlerin Hedefi Bağdat
Aşiretlerin Hedefi Bağdat

Aşiretlerin Hedefi Bağdat

Erbil’de toplanan Irak Devrimci Aşiretler Konseyi, IŞİD'e 'Aşiretlere destek verin' çağrısı yaptı. Konsey sözcüsü "Devrimimiz sadece Nuri Maliki’yi değil, tüm politikaları değiştirmeyi hedefliyor" dedi.

A+A-

Reuters haber ajansına göre, Irak Devrimci Aşiretler Konseyi üyelerinden Muhammed Afaf, Erbil’de düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Sadece Anbar eyaletindeki kentleri ele geçirmek yeterli olmaz, ortak hedefimiz Bağdat’a yürümek ve başkenti özgürleştirmektir” ifadelerini kullandı.

Afaf, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile aynı hedeflere sahip olmalarına rağmen şu ana kadar hiçbir operasyonda ortak hareket etmediklerini belirtti. Konsey, IŞİD'e 'Aşiretlere destek verin' çağrısı da yaptı.

Konsey sözcüsü Feyiz Çavuş ise, “Devrimimiz sadece Nuri Maliki’yi değil, tüm politikaları değiştirmeyi hedefliyor çünkü bu bir darbe değil, 11 yıldan uzun süredir devam eden acıları sonlandırmayı hedefleyen bir devrimdir” açıklamasını yaptı.

Iraklı tüm Sünni aşiretleri tek bir çatı altında toplama iddiasında olan konseyin başkanlığına Raid Ali Süleyman getirildi.

Al Jazeera ve Reuters

HABERE YORUM KAT