1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Aşiretlerden ÖSO'ya Destek Kararı
Aşiretlerden ÖSO'ya Destek Kararı

Aşiretlerden ÖSO'ya Destek Kararı

IŞİD'i Suriye’nin kuzeyinden temizlemek için TSK desteğiyle ilerleyen ÖSO, Türkmen ve Arap aşiretlerin desteğini aldı.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Özel Kuvvetleri'nin desteğiyle ‘Fırat Kalkanı' harekâtını yürüten Özgür Suriye Ordusu, El Bab'a yönelik büyük operasyon için Türkmen ve Arap aşiretlerle temasa geçti.

ORTAK HAREKET ETME KARARI ALDILAR

Habertürk'ün haberine göre; Menbiç Tümeni Komutanı Abu Ali Raslen,“Menbiç ve El Bab'da bulunan Beniasid, Bubenne, Elon, Kaneyim, Şabi, Sıresat, Beggara, Hanedi ve En-Nacar aşiretleri ile ÖSO komutanları bağlantı kurdu. Olumlu geçen görüşmelerde ortak hareket edilmesi yönünde kararlar alındı. Aşiretler, El Bab ve Menbiç sınırında büyük kuşatma operasyonu için hazırlık yapıyor. Türkiye’nin talimat vermesiyle gereken yapılacak” diye konuştu.

AŞİRET LİDERİNİN OĞLU KAÇIRILDI

Öte yandan Beniasid Türkmen aşiretinin lideri Ali Hüseyin Asidi'nin oğlu Muhammed Hayr Allevi'nin 6 gün önce PYD tarafından Menbiç'teki evinden kaçırıldığı öğrenildi. PYD'nin aşiretlerin ÖSO'ya destek vermemesi için aşiret liderinin oğlunu kaçırdığı değerlendiriliyor.

Diğer yandan Dabık yakınında bulunan ve IŞİD'lilerle çatışmayı sürdüren ÖSO Akterin Köyü'nü ele geçirirken, 10'un üzerinde IŞİD'li öldürüldü. TSK ise IŞİD'e ait 68 hedefi 80 çok namlulu roketatar ve 31 tankla vurdu.

 

HABERE YORUM KAT