1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asimilasyon Belgelerini Açıkladı
Asimilasyon Belgelerini Açıkladı

Asimilasyon Belgelerini Açıkladı

Van Beşyol Meydanı’nda oldukça kalabalık bir kitleye seslenen Başbakan Erdoğan, İsmet İnönü döneminde Kürtlere karşı uygulanan yasakları belgeleriyle açıkladı.

21 Mayıs 2011 Cumartesi 01:02A+A-

Van Beşyol Meydanı'nda oldukça kalabalık bir kitleye seslenen Başbakan Erdoğan, İsmet İnönü döneminde Kürtlere karşı uygulanan yasakları belgeleriyle açıkladı.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu belgeler, Türkiye'de 2002 yılına kadar sürdürülen inkar politikalarının belgeleri.

Belge 1: Bu Bakanlar Kurulu kararnamesi, diyor ki; Bağdat'ta, Necah Basımevi'nde Kürtçe olarak bastırılmış olan kitabın dağıtılmasının ve yurda sokulmasının yasaklanması ve mevcutlarının toplattırılması kararlaştırılmıştır. İmza kim biliyor musunuz? İmza, Reisicumhur İsmet İnönü ve CHP'li bakanlar kurulu. CHP'li bakanların imzası var. Tarih: 4 Ekim 1944...

Belge 2: Suriye'de yapılıp yurdumuza sokulan 1763 ve 1764 sayılı Kürtçe plağın yurdumuza sokulmasının ve dağıtılmasının yasaklanması, mevcutlarının toplattırılması kararlaştırılmıştır. 28 Ekim 1944... İmza: Reisicumhur İsmet İnönü ve CHP'li Bakanlar Kurulu.

Belge 3: Hoybuncu Kürtlerinden Haço oğlu Süleyman Haço tarafından yazılarak 1948 yılında Halep'te bastırılan 'Modern Kürt edebiyatından parçalar' adlı kitabın yurda sokulmasının yasak edilmesi ve elde edileceklerin toplattırılması kararlaştırılmıştır. 25 Kasım 1949. İmza: İsmet İnönü. Altta CHP'li bakanlar kurulu üyeleri...

Belge 4: Kürt Fukara Hayır Cemiyeti tarafından 1932 yılında El Cezire'de bastırılan Kürt Fukara Hayır Cemiyeti Nizamnamesi adlı kitabın yurda sokulmasının yasak edilmesi ve elde edileceklerinin toplattırılması kararlaştırılmıştır. 25 Kasım 1949. İmza: İsmet İnönü... Altta CHP'li bakanlar.

Belge 5: Ahmet Hani tarafından yazılan ve İstanbul'da Necmi İstikbal Matbaası'nda basılan Memo Zin adlı kitabın yasak edilmesi ve elde edileceklerinin toplattırılması kararlaştırılmıştır. 13 Nisan 1950. İmza: Reisicumhur İsmet İnönü...

Ah benim Vanlı kardeşim... Biz çok acı yaşadık... Biz bu acıları beraber yaşadık... Sen burada, Van'da hangi acıyı yaşadıysan ben İstanbul'da aynı acıyı yaşadım."

Bu belgelerin, sadece tarihi aydınlatan belgeler olmadığını, aynı zamanda yaşanan dramın belgeleri olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu belgeler, bizim dönemimize kadar devam eden inkar politikalarının belgeleri" dedi.

Erdoğan, Mem-u Zin kitabını göstererek sözlerini şöyle sürdürdü: "1940'larda yasaklanan o kitapları, biz bastık. İşte fark bu! İşte helalleşmek bu. Söylediğimden bu yana biz birçok mesafe aldık. Asimilasyon denilen bir olay kaldı mı?"

2005 yılında Diyarbakır'da "Kürt meselesi benim meselemdir" dediğini belirten Erdoğan, "Ben sözümün arkasında durdum ve duruyorum" ifadesini kullandı.

TARAF

HABERE YORUM KAT