1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Asimetrik Savaşın Entelektüel Kanadı
Asimetrik Savaşın Entelektüel Kanadı

Asimetrik Savaşın Entelektüel Kanadı

Doğan Avcıoğlu-İlhan Selçuk modeli aydınlar siyasete ve topluma karşı tertiplenen asimetrik savaşın parçası hatta öncüsü olmaktan ne zaman vazgeçecekler?

A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

Çözüm Süreci, Türkiye’de resmi ideolojik dayatmaların ölümcül bir kangrene dönüştürdüğü Kürt meselesini hukuki ve ahlaki zemin taşıma projesinin adı olarak belirdi. Seküler Türk ulusçuluğunu merkeze alıp toplumun dini, etnik, mezhebi kimliğine yönelik inkâr ve asimilasyon politikalarında inat etmenin siyaset ve topluma çok daha ağır bedeller ödeteceğinden hiç şüphe yoktu. Çünkü bu otoriter ve totaliter siyasi teamül birey ve toplumun huzur ve refahını değil sadece ve sadece Batıcı iktidar sınıflarının bekasını teminat altına almaya endekslenmiş bir devlet mantığından neşet ediyordu.

Askeri vesayeti gerileterek, bürokratik oligarşinin tuzaklarını savuşturarak Çözüm Süreci’ni başlatan, sistematik provokasyonlara rağmen çatışma ve ölümlerin önünü alan siyasi irade ve aktör hiç kimsenin meçhulü değil. Çözüm Süreci Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak Parti Hükümeti tarafından başlatıldı ve sürdürüldü. Üstelik sadece PKK’nın silahlı propaganda savaşını değil CHP’nin Kemalist, MHP’nin Türkçü, HDP’nin Kürtçü ajitasyon ve provokasyonlarını da boşa çıkararak geliştirildi bu açılım süreci. Ülke ve toplumun huzur ve güvenliğini temin etmek üzere başlatılan Çözüm Süreci Soğuk Savaş uzantısı bu kesimler tarafından ne yazık ki ihanet, bölünme veya oyalama süreci vs. gibi isnatlarla itibarsızlaştırıldı.

Yazının Devamı >>>