1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asgari Ücrette Sona Gelindi
Asgari Ücrette Sona Gelindi

Asgari Ücrette Sona Gelindi

Yeni asgari ücretin 26 Aralık Çarşamba günü açıklanması bekleniyor.

24 Aralık 2012 Pazartesi 13:21A+A-

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 26 Aralık Çarşamba günü yapacağı toplantıda, yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Hükümet asgari ücretin yüzde 3+3 oranında artırılmasını öngörürken, TİSK asgari ücrete yüzde 3+2,3 oranında zam yapılmasını istiyor. Türk-İş de asgari ücret hesaplanırken TÜİK tarafından belirlenen net bin 25 liranın baz alınmasını ve bunun üzerine enflasyon oranında zam yapılmasını talep ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücreti belirlemek üzere, Çarşamba günü saat 11.00'de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir araya gelecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığıyla en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

İşverenler, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor.

 

HABERE YORUM KAT