1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Asgari Ücretliye 200 Lira’ Fıkralara Benzedi
‘Asgari Ücretliye 200 Lira’ Fıkralara Benzedi

‘Asgari Ücretliye 200 Lira’ Fıkralara Benzedi

Kızılot, asgari ücretliden kesilen verginin işçinin cebine gireceği ve bu paranın miktarıyla ilgili müphemlere açıklık getirdi.

A+A-

Asgari ücretliden kesilen vergi ile ilgili değişiklik yapılması gündeme geldi. Kaldırılan verginin işçinin mi yoksa işverenin mi cebine gireceği bile tartışıldı. Konuşulan para miktarı 200 liraydı. Ama gerçek farklı!

Anayasa'da yapılacak değişiklikle 5 milyon asgari ücretliden alınan vergiden vazgeçileceği gündeme geldi. Hatta o kadar tartışıldı ki işveren bile bu paraya talip oldu. İşçide mi işverende mi kalacak tartışmaları devam ederken Bakan Faruk Çelik bir açıklama yaptı ve son noktayı koydu. Bu para asgari ücretlinin cebine girecekti. Gazetelerin yazdığı kadarıyla paranın miktarı ise bir hayli iştah kabartıcıydı. Gazeteler asgari ücretlinin cebine 200 lira gireceği yazdılar... Ama gerçek çok geçmeden ortaya çıktı. 

Bakan Çelik'in ergiden vazgeçileceğini açıklaması sonrasında gazeteler hesabı da yapmıştı. Asgari ücretliden elde edilen 6,6 milyarlık vergi çalışanların cebine girecekti. 200 liradan hesaplandığında bu da asgari ücretlinin cebine yılda 2 bin 400 lira fazla para girmesi anlamına geliyordu."

Peki gerçekler öyle miydi? Prof Dr Şükrü Kızılot gazetesindeki köşesinde durumu ironik bir biçimde eleştirdi. Köşesinde de bu konuyla ilgili bir fıkraya yer verdi. Fıkra şöyle:

Adamın biri "Kurban" konusunu anlatıyormuş:
"Çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah'a dua etmiş ve 'Yarabbim bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim' demiş... Dua tutmuş; kızının adını Ayşe koymuş... Gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş. Hz. Davut kızını yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş ve 'Kızı bırak, al bu keçiyi kurban et' demiş..."
Dinleyenlerden biri dayanamamış:
"Yahu bunun neresini düzelteyim... Hz. Davut değil Hz. İbrahim, kız değil erkek, Ayşe değil İsmail, Azrail değil Cebrail, kurban edilen de keçi değil koç olacaktı!"

Kızılot da fıkraya gönderme yaparak hangisini düzeltelim diye soruyor...

1- Asgari ücretliden kesilen vergi 200 lira değil! Bekâr işçide 53 TL, evli eşi çalışmayan; iki çocukluda 20 TL. Dört çocuğu olanda "7" TL. Yani hesapta "büyük bir hata" var!..

2-Asgari ücret vergi dışı bırakılınca, bundan sadece asgari ücretliler değil, tüm ücretliler yararlanır.

3- Asgari ücret vergi dışı bırakıldığında, ücretlilerin cebine girecek vergi 6,6 milyar TL değil.
Haziran 2012 itibariyle; 12 milyon 087 bin SSK'lı (4/a'lı) işçi ve 2 milyon 630 bin memur (4/c'li) yani 14 milyon 717 bin "ücretli" var.Kişi başına yılda 2 bin 400 lira vergi kesildiği iddia ediliyor. O halde, asgari ücret vergi dışı bırakılınca, ücretlinin cebine girecek ilave para; 14 milyon 717 bin ücretli x 2.400 TL = 35 milyar 320 milyon TL eder. Bu para büyük para, hem de çok büyük para. 2012 bütçe açığı hedefinin iki katı!

4- Asgari ücretin bekârlarda zaten yüzde 65'i, evli iki çocukluda ise yüzde 90'ı, her yılın ilk 6 ayında dört ve daha fazla çocuğu olanlarda tamamı vergi dışı.

5- Asgari ücretle ilgili 200 TL'lik kesinti var ama Bunun büyük kısmı, işçiden kesilen SSK ve işsizlik sigortası primi kesintileri. Vergi kesintisi en fazla (o da bekâr işçide) 53 TL.

Asgari ücretin tamamı vergi dışı bırakılsa da, ücretler 200 lira artmıyor. Bekârda 53 TL, evlilerde de 5-10 lira ya da 20-30 TL artıyor!..

(HABER7)

 

HABERE YORUM KAT