1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Asgari Ücretin 1300 TL Olmasıyla İlgili Bir Tereddüt Yok"
"Asgari Ücretin 1300 TL Olmasıyla İlgili Bir Tereddüt Yok"

"Asgari Ücretin 1300 TL Olmasıyla İlgili Bir Tereddüt Yok"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücretin 1300 lira olarak uygulanması ve çalışanların eline net olarak geçmesiyle ilgili en ufak tereddüt olmadığını belirterek, “Bu olacaktır ve 1 Ocak'tan itibaren uygulanacaktır.” dedi.

A+A-

Zeybekci, kayıt işlemleri için geldiği Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Asgari ücretle ilgili soru üzerine Zeybekci, yasal düzenleme gerektirmeyen vaatlerinin 3 ay içinde hiçbir taviz verilmeden uygulanacağını söyledi. En önemli vaatlerinden birinin asgari ücret olduğunu belirten Zeybekci, şöyle konuştu:

“Asgari ücretin 1300 TL olarak uygulanmasıyla, çalışanların eline net olarak geçmesiyle ilgili en ufak bir tereddüt yoktur. Bu olacaktır ve 1 Ocak'tan itibaren uygulanacaktır. Tabî bunun reel sektöre bir yük getirmesi de doğaldır ve normaldir. Orada şöyle bir hesap yaptık; 2016 asgari ücret beklenti zammını üzerine koyarak aradaki farkı bulduk. Aradaki farkla ilgili de ne yapılabilir, onu gözledik. Dün açıkladığım konu da ‘Asgari ücretin bir kısmını Hazine ödeyecek.' anlamında değil yüklerle ilgilidir, yani sigorta primi ve diğer vergi yükleriyle ilgili bir kısmında indirim yapılarak, işveren üzerindeki yükü hafifletme anlamında paylaşım olacak. Hükûmetimizin bununla ilgili bir çalışması var. Yeni hükûmet açıklansın, bunlar en kısa sürede gerçekleştirilecek. Bu reel sektöre bir yük getirecektir. Bizim yapmaya çalıştığımız bu yükü hafifletmek.”.

AA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum