1. HABERLER

  2. HABER

  3. ASDER: Ergenekon’un Oyununa Gelmeyin!
ASDER: Ergenekon’un Oyununa Gelmeyin!

ASDER: Ergenekon’un Oyununa Gelmeyin!

Eğer hükümet komplo tuzağına düşer; Ergenekon ve Balyoz’da yeniden yargılama girişimlerine alet olursa, Türkiye yeni raylarından çıkıp eski raylarına geri döner.

A+A-

Operasyonun Hedefi Bütün Dindar Camia

“Bu operasyonun arkasındaki irade Balyoz ve Ergenekon kararlarını ve 28  Şubat dâvâsını ortadan kaldırmak, hükümet eliyle cemaati tasfiye etmek ve eski vesayet sistemini yeniden dinamize etmek istemektedir. Bütün bunlara alet olacak hükümet, zaten kendisini bir anda eski darbeci güçlerin kucağında bulacaktır. Operasyon, hem hükümete, hem cemaate ve topyekûn dindar camiaya yöneliktir.”

Hükümet Darbeci Güçlerin Müttefiki Olur

“Eğer Balyoz ve Ergenekon dâvâlarında âdil yargılama hakkı ihlâl edilmiş ise, bu ihlâlin mevcut yasal prosedür çerçevesinde tesbiti ve giderilmesi sağlanmalıdır. Hükümet, darbe suçlarının yargılanması sürecine müdahale etmemelidir. Aksi halde, hükümet bir kuşatılmışlık duygusu ile sağlıksız reflekslere girecek ve kendisini bir anda eski darbeci güçlerin müttefiki olarak bulacaktır.”

Ergenekon’un oyununa gelmeyin

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) “17 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu” ile başlayan süreçle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, 17 Aralık süreci ile başlayan olayların merkezinde, emniyetin ve yargının bulunması, bu tarihten önce yaşanan adlî olayların da şaibeli olduğu iddialarını gündeme getirilirken, asıl operasyonun, hem hükümete hem cemaate ve topyekün dindar muhafazakar camiaya yönelik bir operasyon olduğunu belirterek, yaşanan süreci “Bir Ergenekon operasyonudur” şeklinde değerlendirdi. “Olaya bir bütün olarak baktığımızda, bütün bu olayların darbe suçlarına ilişkin yargı kararlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir operasyon olduğu açık bir biçimde görülmektedir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şöyle denildi “Gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonlarının adlî boyutu aşıp siyasî bir operasyona dönüştürülmesi, operasyonun emniyette ve yargıda örgütlenmiş cemaat üzerinden yapılması, Türkiye’deki siyasî ve ideolojik güçleri yeniden konumlandırmış ve bir anda hükümeti emniyet ve yargıya karşı kendini savunma refleksi ile bugüne kadar mücadele verdiği güçlerin paralelinde bir yere itmiştir. Yolsuzluk operasyonlarının yaygınlaştırılması, hükümeti daha da sıkıştırıp karşı cepheye itme amaçlıdır. Çünkü hükümet yolsuzluklar üzerinden kendine operasyon yürüten paralel yapıya tasfiye amacıyla gerçekleştirdiği icraatların yargıya müdahale itirazlarını bertaraf etmek isterken, Balyoz ve Ergenekon şüpheli ve yükümlülerine yönelik operasyonların da aynı paralel yapı tarafından gerçekleştirildiği itirazlarını haklı bulmaya başlamıştır. Böylece, bu paralel yapının tasfiyesini meşrulaştırma adına, darbe suçları ile ilgili yargılamaların yeniden yapılmasına sıcak bakmaktadır.”

Asıl operasyon dindar kesimin tamamına

“Hükümetin paralel yapı ile mücadelesinde, bugüne kadar mücadele verdiği güçlerin yanında yer alması, hükümete hiçbir yarar getirmeyecektir” denilen açıklamada. Operasyonun arkasında farklı bir irade olduğu, bu iradenin Balyoz ve Ergenekon kararlarını ve 28 Şubat Dâvâsını ortadan kaldırmak, Hükümet eliyle cemaati tasfiye etmek ve eski vesayet sistemini yeniden dinamize etmek istediği dile getirildi. Hükümetin bu operasyona alet olduğu bildirilen açıklamada hükümetin kendini darbeci güçlerin kucağında bulacağı ifade edilirken asıl operasyonun, Ergenekon Terör Örtügütü tarafından, hem hükümete hem cemaate ve topyekûn dindar muhafazakar camiaya yönelik bir operasyon olduğu vurgulandı.

Hükümet darbeci  güçlerin müttefiki olacaktır

Açıklamada, yeniden yargılama girişiminin, Türkiye’yi yeni rayından çıkaracak, eski rayları üzerine oturtacağı uyarısını yapan ASDER şunları kaydetti: “Eğer Balyoz ve Ergenekon dâvâlarında adil yargılama hakkı ihlâl edilmiş ise, bu ihlâlin mevcut yasal prosedür çerçevesinde tesbiti ve giderilmesi sağlanmalıdır. Hükümet, darbe suçlarının yargılanması sürecine müdahale etmemelidir. Aksi halde, hükümet bir kuşatılmışlık duygusu ile sağlıksız reflekslere girecek ve kendini bir anda eski darbeci güçlerin müttefiki olarak bulacaktır. Bunun siyasî sonuçları ise, operasyonun hükümete yönelik aşamasının tezahürleri olacaktır.”

HABERE YORUM KAT