1. HABERLER

  2. HABER

  3. Artık Yardımlar Başvuru Beklenmeden Yapılacak
Artık Yardımlar Başvuru Beklenmeden Yapılacak

Artık Yardımlar Başvuru Beklenmeden Yapılacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı olduğunu öğrendiği kişi için başvurusunu beklemeden harekete geçecek.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı olduğunu öğrendiği kişi için başvurusunu beklemeden harekete geçecek. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, mart ayında yürürlüğe giren "Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik"in uygulanmasına yönelik bir genelge yayımladı.

Bakan Ayşe Gürcan'ın imzasıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gönderilen genelgede, sosyal ve ekonomik destek hizmetinin, çocukların korunması ve aileleri yanında desteklenmesi amacıyla etkin şekilde uygulanması gerektiği vurgulanıyor.

Genelgeye göre, il müdürlükleri ile sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine başvuruda bulunan ailelerin çocuklarının korunma altına alınma isteminin sadece ekonomik yoksunluktan kaynaklandığının belirlenmesi durumunda, çocuklar ailelerinden koparılmayacak ve bu çocuklar için bakım tedbiri kararı alınmayacak. Çocuklar, sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılacak, ihtiyaç duyulması halinde diğer koruyucu ve destekleyici tedbir kararları alınacak.

Haberler ihbar kabul edilecek

Basın ve yayın kuruluşlarında yer alan sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı olan kişilere ilişkin haberler, ihbar kabul edilecek. Ayrıca sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı olduğu öğrenilen kişiler de tespit edilecek. Desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen bu kişilerin doğrudan il müdürlüklerine ya da sosyal hizmet merkezlerine başvurmaları beklenmeyecek ve ilgililer hakkında gerekli işlemlerin derhal başlatılacak. 

Ayrıca, destek isteyenlerin talepleri ilgili birimin kayıtlarına girdiği tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde müracaatçının ikametinde, gerek görülmesi halinde okul, iş yeri ve toplumsal çevresi hakkında sosyal ve ekonomik durumlarını kapsayan ayrıntılı sosyal inceleme yapılacak.

AA

HABERE YORUM KAT