1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç'tan İmralı Açıklaması
Arınç'tan İmralı Açıklaması

Arınç'tan İmralı Açıklaması

Hükümet Sözcüsü Arınç, çözüm sürecinde HDP'nin önemine vurgu yaptı. İmralı'ya gidişlerle ilgili de, "Belki bir iki gün sonra bu ziyaretler olacak" dedi.

A+A-

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kürt sorununa çözüm için yürütülen süreçte Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

"HDP bugün çok önemli bir görev yapıyor. Çözüm süreci içerisinde Öcalan ile ve diğer paydaşlarla irtibat konusunda ve bir siyasi kanat olarak halkı temsil eden bir siyasi parti ve milletvekilleri olarak onların çok daha sorumlu davranması, çok daha anlayışlı olması hükümetle ilişkilerini çok daha dürüst götürmeleri gerekir. Bunun dışına çıktıkları zaman çözüm süreci bundan olumsuz etkilenir."

HDP'nin İmralı heyeti bir süredir İmralı'da PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'ndan yanıt bekliyor.

Arınç bununla ilgili de, "İmralı’ya ziyaret olacak mı? Elbette olacak. Kim olacak, kaç kişi olacak, bunu da söyledik. Talepleri olur, Adalet Bakanlığımız değerlendirir. Belki bir iki gün sonra bu ziyaretler olacak. 'Hayır bu ziyaretler olmayacak' diyen oldu mu, hayır. 'Efendim farklı insanlar da gidebilir mi ileride?' Elbette gidebilir. Makul olan her şeyi karşılıyoruz, karşılayacağız" diye konuştu.

Arınç'a göre, HDP'nin istekleri hükümeti zor duruma düşürüyor.

"Siz Öcalan'ın bile talep etmediği, O'nun taleplerinin dışında bir takım talepler öne sürerek Öcalan'ı zor duruma düşürdüğünüzü bilmiyor musunuz? Siz kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz da Öcalan'ı itibarsız hale getirmek istiyorsunuz? Bizim hükümetimiz, kamu düzeninin esas olduğunu söylüyor. Buna evet demek bu kadar mı zor?"

HABERE YORUM KAT