1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç ve Babacan'ı Adım Adım İzlemişler!
Arınç ve Babacanı Adım Adım İzlemişler!

Arınç ve Babacan'ı Adım Adım İzlemişler!

İzmir'de 88'i tutuklu 357 sanık hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'gizli belge ve belge bulundurma' soruşturmasında hazırlanan iddianamede ilginç bilgiler yer alıyor.

A+A-

Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç tarafından hazırlanan ve İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, 'Fuhuş yaptırılan kadınlar aracılığıyla yüksek rütbeli askeri personelin uygunsuz görüntülerini çektikleri ve bunlarla şantaj yaparak bazı askeri bilgileri elde ettikleri' iddia edilen 88'i tutuklu 357 sanık yer alıyor. Sanıklar arasında 3'ü kadın, 55 muvazzaf asker bulunuyor.

Yaklaşık 200 bin sayfadan oluşan iddianamede, 196 müşteki ve 831 mağdura da yer veriliyor. İddianamede adı geçen 831 mağdur arasında devlet memuru ve askerin de fişlendiği kaydedildi.

Şantajla bilgi alındığı iddiası

İddianamede, suç örgütünün, bünyesindeki kadınlarla cinsel birliktelik yaşayan subaylardan gizli bilgi ve belge temin ettiği, bunu kabul etmeyenlere, gizlice çekilmiş cinsel ilişki görüntüleriyle şantaj yapılarak istenen bilgilerin alındığı ileri sürüldü.

Örgüt TSK'da çok ciddi yapılanmış

İfadeler, belge incelemeleri, aramalarda ele geçen suç unsurları, ortaya konan deliller ile teknik takip ve gizli izleme verilerinin yer aldığı iddianamenin sonuç bölümünde, Marmaris'te marina işletmeciliği yapan şüpheli Bilgin Özkaynak liderliğindeki suç örgütünün, koordinatör adını verdiği yöneticileri ve üyeleri aracılığıyla özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde çok ciddi şekilde yapılandığı, devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belge elde edebilmek adına ilk önce TSK içerisinde bu bilgi ve belgelere erişebilecek hedefler belirlediği, hedef kişilerin öncelikle kişisel özelliklerini tespit edip bu bilgilerden hareketle örgütün elinde bulunan imkanları kullanarak hedeflerine ulaştığının tespit edildiği iddia edildi.

Türk savaş uçaklarını etkisiz hale getirecek bilgiler depoladılar

Soruşturma kapsamında 'Türk Hava Kuvvetlerine ait uçakların düşürülmesi ve pilotların öldürülmesine ilişkin 'T-37 Uçağının önemli kısımları, nasıl ve hangi yollar kullanılarak düşürülebileceği ve bu planlarını uygulayabilecekleri personel isimlerinin yer aldığı' belgenin ele geçirildiğinin ifade edildiği iddianamede, ayrıca ele geçirildiği belirtilen bazı belge örnekleri şöyle:

'9. Üs servis güzergahı ve bu güzergahta servis sırasında nöbet tutulan yerlerin ve nöbetçi askerlerin gösterildiği fotoğrafların yer aldığı belge, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve bu bölgedeki sınırlardaki Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bölük seviyesinde üs bölgeleri, kol seviyesindeki üs bölgeleri, tank taburu, jandarma karakolları, yol kontrol noktaları ve hudut karakollarının yerlerinin tek tek belirlendiği kabartmalı harita, İHA'lara ait önemli bilgiler, Türkiye'nin savaşa girmesi halinde, 192 filonun Milas meydanına gitmesiyle ilgili her türlü sırrı içeren belge.'

'Bülent Arınç'ın adımından haberimizi oluyor'

Yapılan çalışmalarda örgütün resmi kurumlardan belge sızdırarak maddi menfaat temin etmesinin yanı sıra mevcut Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve hükümet üyeleri hakkında da bilgi toplayarak hükümet aleyhine faaliyet yürüttüğü yönünde bilgiler elde edildi

'Örgütün arşivi niteliğindeki Pandora veri tabanı içerisinde İ.A isimli şahıs hakkında 'Sayesinde Bülent Arınç'ın adımından haberimiz oluyor', A.K. hakkında ise 'A.K. kaymakam, Bülent Arınç'ın ailesiyle ilgili değerli bilgiler getirdi' şeklinde bilgilerin yer aldığı tespit edilmiştir. Pandora veri tabanı içerisinde 'Ali Babacan'a ait bilgiler' şeklinde not alınan ve 'bakan ve ailesi.xls' ismi verilmiş excel dosyası içeriğinde, 'Ali Babacan, Zeynep Ülkü Babacan, Mustafa Kerem Babacan, Fatma Dilara Babacan, Güner Babacan, Hilmi Babacan' isimli şahısların TC kimlik numarası, Baba adı, anne adı, doğum tarihi ve pasaport numarası bilgilerinin yer aldığı tespit edilmiştir.'

Yapılanma profesyonel düzeyde

İddianamede, 'Suç örgütünün amaçlarını gerçekleştirmek için önceden belirlediği stratejisi, örgütlenme şekli, üyelerinin niteliği, özellikle TSK bünyesinde örgütlenmiş olması, Türkiye ve KKTC'de geniş bir yapılanmasının bulunması, kurulan hiyerarşik ilişkinin en ince detayına kadar planlanmış olması, elde edilen verilerin kaydediliş şekli, şifrelenmiş çok sayıda belgenin soruşturmanın başından beri geçen sürede halen açılamamış olması ve örgüt içi oto kontrol mekanizmasının da kurulmuş olması' dikkate alındığında, suç örgütün ne kadar profesyonel düzeyde yapılandığının açıkça ortaya çıktığı' ifade edildi.

Kabul etmeyenlere şantaj

Ele geçirilen delillerden 'Pandora' veri tabanında isimleri tespit edilen eskort kadınlar ve örgüt adına faaliyet gösteren sivil memur kadınların, özellikle kadın zaafı olan kişileri hedeflerine koyarak bu kişilerle cinsel birliktelik yaşadıklarının ileri sürüldüğü iddianamede, "Bilgi ve belge getirmek istemeyen kişilere karşı şantaj unsuru olarak kullanıldığı, örgüt adına faaliyet yürüten bayanlarla cinsel birlikteliğe yanaşmayan kişilerin takip edilerek varsa başka bayanlarla görüntülerinin şantaj yapmak amacıyla gizlice çekilerek, daha sonra bu amaçla kullanıldığı anlaşılmıştır.'

TSK'ya karşı her türlü sabotaj eylemi gerçekleştirebilecek imkan ve kabiliyette

Bilgi ve belgeleri yurt içinde veya dışında belirlenen alıcılarına kuryeler aracılığıyla para karşılığı sattığına dair kayıt tuttuğunun belirlendiğinin ifade edildiği suç örgütünün, bazı bilgi ve belgeleri hem para karşılığı satmak hem de bu bilgi ve belgelerin içerdiği bilgilerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve TSK'yı uluslararası arenada devletler karşısında zor durumda bırakmak amacıyla elinde bulundurduğu iddia edildi.

Türkiye'nin gireceği muhtemel savaş düşünülerek düşmanın işine yarayacak tüm bilgileri topladığı ileri sürülen suç örgütünün, gerektiğinde TSK'ya karşı silahlı eylem düzenleyebilecek ve her türlü sabotaj eylemi gerçekleştirebilecek imkan ve kabiliyette örgütlendiği ifade edildi.

Generallerin sağlık bilgilerini temin ediyorlarmış

TSK'nın Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Komutanlığı ile GATA ve askeri yargıya ait önemli birimlerinde kendisine bağlı bir yapılanma oluşturduğu öne sürülen örgütün, TSK içerisinde suç örgütü yapılanması dışındaki hedef kişilerin terfilerini engellemeyi amaçladığı belirtildi.

GATA yapılanmasındaki üyeleri vasıtasıyla belirledikleri kişilere askerliğe elverişsizlik, istirahat, hava değişimi, özürlülük ve ilaç raporu verilmesi, suç örgütünün gönderdiği sivil hastalara TSK sağlık imkanlarının kullandırılması, hastane medikal alımlarında örgütün önereceği firmalara her türlü yardımın sağlanması için faaliyet yürüttüğü iddia edilen suç örgütünün, generallerin ve diğer rütbelilerin sağlık bilgilerini temin ettiği kaydedildi.

Örgütün, ayrıca PKK/KCK örgütüne bilgi ve belgeleri aktarmak amacıyla arşivlediği ileri sürüldü.

İstenen hapis cezaları

İddianamede, çete lideri olduğu belirtilen Marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek suçlarından müebbet hapis cezası isteniyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek suçlamasıyla 2 ile 6 yıl arası hapis cezası talep ediliyor.

Diğer sanıklar hakkında ise 2 yıldan müebbete varan hapis cezaları talep ediliyor.

AA

HABERE YORUM KAT