Arınç: Muhalefet İran ve Esed Ağzıyla Eleştiriyor

24.02.2015 00:42
Arınç: Muhalefet İran ve Esed Ağzıyla Eleştiriyor
Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç, bir gazetecinin "Şah Fırat Operasyonu'nun ardından Suriye tarafından özellikle bir savaş nedeni olabileceği yönünde açıklamalar geliyor. Toplantıda bu konular da ele alındı mı" sorusuna, "Böyle bir konu Bakanlar Kurulunda tartışılmaz, konuşulmaz. Çünkü bunu ciddi almayız biz" yanıtını verdi.

Operasyonun başarıyla sonuçlandırıldığını dile getiren Arınç, "Artık bu başarı, bir hikaye olarak da yıllarca anlatılacaktır ancak Türkiye’deki muhalefetin bir tarafta İran, bir tarafta da Suriye rejiminin ağzıyla bizi eleştirmiş olmasını da yadırgadığımızı ifade ederim. İran, kendine göre eleştiriyor, Suriye’deki rejim de belli düşüncelerle bizi eleştiriyor. Biz uluslararası hukuka uygun bir operasyon yaptık" dedi.

Operasyonda TBMM’nin Türkiye hükümetine verdiği yetki ve sorumluluğun, ikinci olarak da 1921’de Türkiye ile Fransızlar arasında ilişkilendirilmiş bir anlaşmanın bulunduğuna işaret eden Arınç, anlaşma gereğince de daha önce iki defa haklı sebeplerle yeri değiştirilen Süleyman Şah ve iki askerinin bulunduğu yerin bu defa da güvenlik sebebiyle değiştirildiğini, askerlerin salimen tahliye edildiğini ve operasyonun çok ciddi bir hazırlıkla yürütüldüğünü ifade etti.

Musul Başkonsolosluğunda alıkonulan çalışanların burunlarının kanamış olması halinde Türkiye’de muhalefetin neler söyleyeceğinin tahmin edilebileceğini vurgulayan Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şimdi onlara mahal verilmeden kurtarma, tahliye bütün operasyon gerçekleşiyor, bu sefer de 'Niye orada kaldınız, kalmadınız, savaşmadınız' veya modası geçmiş milliyetçi söylemlerle hükümetimiz eleştiriliyor. Suriye’deki rejim önce 300 binden fazla insanın nasıl kanını döktüğünün hesabını versin, 5 milyondan fazla Suriyelinin topraklarını niçin terk ettiğinin hesabını versin. Yağmalanan Halep’in, Hama’nın, Humus’un, yıkılan camilerin, ekmek kuyruğunda beklerken öldürülen çocukların hesabını versin. Ondan sonra Türkiye'den de bu operasyonun hesabını sorabilecekse yüzü de varsa sorsun görelim."

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim