Arınç: KCK Tutukluları da Tahliye Edilmeli

13.03.2014 16:59
Arınç: KCK Tutukluları da Tahliye Edilmeli
KCK davasından yargılananların serbest bırakılmamasını eleştiren Başbakan Yardımcısı Arınç: Tutuklulukta 5 yılı dolduran herkes işlediği suça bakılmaksızın tahliye edilmek mecburiyetinde.

Partisinin seçim çalışmalarına katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Bülent Arınç basın toplantısında KCK tutuklularının durumunu değerlendirdi.  

Arınç şunları söyledi: 

"Genel bir hüküm koyduğunuz zaman beş yılı doldurmuş olanların hangi suçu işlediğine bakmaksızın tahliye kararı vermeniz lazım. 'Yoksa şu şu davalar istisna derseniz' o zaman kişiye özel bir hüküm çıkarmış olursunuz.”

KCK davasından yargılanan tutukluların ‘mutlaka’ çıkması gerektiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı, 5 BDP’li milletvekilinin davasında da benzer bir durumun yaşandığını hatırlattı.

"Çünkü bunun menfi propagandası oluyor. Bunun üzerinden siyaset yapmaya kalkanlar oluyor. Türkiye’yi gerginleştirmek isteyenler oluyor. Hatta telaffuz etmekten çekiniyorum 'Türkler çıkıyor, Kürtler içeride kalıyor' gibi çok çirkin, çok yanlış bazı eleştiriler yapılıyor. Bunu siyaset zannedenler de maalesef konuşuyorlar. Hayır, böyle bir ayrımcılığa müsaade etmeyiz.”

Hukukta ihtimal olmaz

Diyarbakır’daki mahkemenin KCK’lılar için verdiği kararın yanlış olduğuna değinen Arınç şunları söyledi:

"Diyarbakır’daki bir mahkeme müracaat üstüne şöyle bir karar verebiliyor; ‘Bu adamın yaşı gençtir, dışarı çıktığı takdirde dağa gitme ihtimali vardır. Hukukta böyle bir ihtimal yok. Hukukta böyle bir ihtimal ve gerekçe olamaz. Buna dayanarak bir mahkeme tahliye talebinin reddini isteyemez, bu yanlış bir karar. Bu yanlıştan da mutlaka dönülecektir.”

Aljazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim