1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç: 'İncirlik'te Yeni Bir Durum Yok'
Arınç: 'İncirlik'te Yeni Bir Durum Yok'

Arınç: 'İncirlik'te Yeni Bir Durum Yok'

Bülent Arınç, ABD ile terörle mücadele kapsamında yürütülen işbirliği dışında İncirlik Üssü ile ilgili yeni bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç, ABD ile terörle mücadele kapsamında yürütülen işbirliği dışında İncirlik Üssü ile ilgili yeni bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye'nin ABD'ye üsleri kullandırma sözü verdiğini dile getiren Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a Ankara'dan yalanlama geldi. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç şunları söyledi:

"Farklı kişiler açıklama yapabilirler, maksadını aşmış olabilirler, kendi iç kamuoylarına yönelik bazı temennilerde bulunmuş olabilirler. Türkiye IŞİD terör örgütü ile mücadele konusunda uluslararası koalisyon ile işbirliği yapmaktadır. Müttefiklerimizle yoğun temas, eşgüdüm ve iştişare yapılmaktadır. Terörle mücadele kapsamında yöneltilen işbirliği dışında İncirlik ile ilgili yeni bir durum söz konusu değildir. Bu aşamada sadece eğit-donat programı için Türkiye tarafından önerilen bazı tesisler söz konusudur. Bunda da karar aşamasına gelinmemiştir." 

ABD ile görüşmeleri sürdürülen bir diğer başlık 'eğit- donat' konusunda ise, Arınç batılı ülkelerin 'binleri' değil, 'birkaç yüz'ü düşündüğünü belirtti. 

"Böyle bir faaliyetin Türkiye içerisinde en uygun yerde nasıl yapılabileceği konusunu da karşılıklı görüşme olarak devam ettiriyorlar. Türkiye bunun sadece eğitim bölümünde olabilir, bu güne kadar olduğu gibi silah ve teçhizat bölümünde olmaz. Nasıl gelirler ve bütün bunlarda dikkat edeceğimiz şey, eğitim-donatımda mutlaka Suriye halkından olması gelenlerin. Yabancı unsurları içerisinde barındırmaması düşünülüyor. Bu konuda henüz yer, imkan, şartlar kesin olarak belirlenmiş değil."

HABERE YORUM KAT