1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç: "Çevrecilerden Özür Diliyoruz"
Arınç: Çevrecilerden Özür Diliyoruz

Arınç: "Çevrecilerden Özür Diliyoruz"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç soruları cevapladı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açıklamalarının ardından basın mensuplarını cevapladı.

Hükümetin özür dileyip dilemeyeceği sorusuna, Arınç'ın cevabı şu şekilde oldu:

"O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim ama sokaklarda tahribat yapanlar, sokaklarda insanların özgürlüklerine engel olmaya çalışanlara bir özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum"

Başbakan Vekili Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanlığının, Irak sınırından taciz ateşi açılmasıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine, çözüm sürecinin sağlıkla yürüdüğünü, ancak Genelkurmay Başkanlığının görevi gereği zaman zaman bu tür açıklamalar yapabileceğini belirterek, "Yani çözüm süreci başladı diye Türkiye'de kurumlar işlerini tatil etmiş durumda değil. Sürecin başarılı şekilde devam etmesi en azından 5-6 aydır Türkiye'de terör eylemlerinin olmaması, silahların bırakılması ve ülke dışına çıkılması bunlar Türkiye'de herkesin beklediği, özlediği bir noktaydı. Ama şüphesiz silahlı eylem yapmak isteyen gruplar, giriş çıkışlar ya da Türkiye'ye zarar verebilecek bir takım hazırlıklar olursa sadece Genelkurmay Başkanlığımız değil bütün kolluk güçlerimiz de kendi görevlerinin bilincindedir'' dedi.

"Dış basında fevkalade dezenformasyon var. İsimlerini zikretmeye gerek yok, siz de onları biliyorsunuz. Türk basının gösterdiği duyarlılığı, maalesef dışarıda bir takım uluslararası televizyon ve kanallar aynı şekilde göstermediler. Bu Türkiye'ye karşı bence hasmane bir tutumdur. Ancak basın özgür. Bu konuda yazacaklarını, çizeceklerini bizim tayin etmemiz veya bizim belli çerçevede bunu oturtmamız mümkün değil"

Polisler, ağır bir görev yapıyorlar. Bu görevlerini ifa ederken 'olağan dışı hatta orantısız güç kullanmak' diyoruz. Aşırı şiddet de kullanabiliyorlar. Ancak şu karara vardık. Bu karar, eylemlerin o tasvip etmediğimiz noktasından sonra, şu şekilde cereyan ediyor. Pasif durumdalar yani karşı taraftan birşey gelmedikçe oldukları yerde bekliyorlar, saatlerce ve sabırla. Bir fiili saldırı anında sadece kalkanlarını kullanıyorlar, o yetmezse su sıkıyorlar ama kendi canları hayat bahis mevzu olunca, ancak o zaman gaz kullanıyorlar. Kendilerine gaz kullanmamaları, meşru müdaafa durumunda kalmadıkça gaz kullanmamaları talimatı verilmiştir"

HABERE YORUM KAT

1 Yorum