1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç: AYM Kendine Vazife Çıkarmış
Arınç: AYM Kendine Vazife Çıkarmış

Arınç: AYM Kendine Vazife Çıkarmış

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararı için içtüzüğünü değiştirdiğini, bunun "Fevkale manidar ve düşündürücü" olduğunu belirtti.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Twitter kararıyla "durumdan vazife çıkardığını" belirtti. Arınç, "Eskiden bunu başkaları yapardı. Artık onlar durumdan vazife çıkarmıyorlar. Kendi konumlarını en iyi şekilde takdir ettiler. Oysa burada Anayasa Mahkemesi durumdan vazife çıkarmış. Anayasa Mahkemesi, böyle bir karar almakla kendi Türk yargısının kararlarını geçersiz sayacak bir sonuca ulaşmış oldu" dedi.  

​Arınç AYM’nin oybirliğiyle verdiği kararın AYM’nin kuruluşu ve yargılama usulleri ile ilgili kanuna aykırı olduğunu belirtti. Arınç, "Twitter ile ilgili konuda bunu aştıklarını görüyoruz. AYM kendi içtüzüğünün 71. maddesinin 21. fıkrasında mahkeme içtihadının oluştuğu alanlarda ve ivedilikle karar alınması gereken durumlarda bakanlık cevabını beklemeden başvurunun esası hakkında hüküm koymuş. Aceleyle içtüzüklerini değiştirmişler ve bu ifadeyi koymuşlar" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararıyla ilgili eleştirilerde bulunan Arınç şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkemesi burada verdiği kararla Twitter'ı koruyor, bireyi korumuyor. Oybirliğiyle verdikleri bu karar bence Türkiye'yi, Türk halkını, insanımızı, bireyleri ve mahkeme kararlarını korumaya matuf bir karar değildir. Bunların tamamen hiçe sayılması gibi karşımıza bir gerçeklik getirmiştir. 20’den fazla kişisel haklara saldırıya ilişkin bireysel müracaatlar oldu. Bunlardan yalnızca dördü uygulanıyordu. Twitter’ın bu sayfaları kapatmasına dair 27 mahkeme kararı var. Fakat AYM, Twitter'ın imdadına yetişti. Bizim Türk hukukuna uygun davranılması yönündeki ısrarlarımızı boşa çıkardı. Böylece Twitter a güvence vermiş oldu." 

'Cumhurbaşkanlığını konuşmak için erken'

Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde şu anda konuşulmaması gerektiğini belirten Arınç, bunun gündemi saptırabileceğini söyledi. Arınç bu konuları konuşmak için mayıs ayına kadar beklenmesi gerektiğini belirtti. 

Arınç, ayrıca hükümetin Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili ABD'den bir talebinin bulunmadığını da söyledi. 

'Seçim büyük bir başarı'

Konuşmasında yerel seçim sonuçlarına de yer veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aldıkları 20 milyon 500 bin oyu ‘büyük bir onur’ diye nitelendirdi. Arınç, "Belediye başkanı seçimi yapılan toplam birim sayısı: 1394. Bunlardan 30 büyük şehrimiz var. 30 büyükşehirin 18'inde AK Partili belediye başkanları kazandı. Bu 30 büyükşehire nispet edildiğinde başarı oranımızın yüzde 58,9, yani yaklaşık yüzde 59 olduğunu gösteriyor" dedi. 

Arınç, büyükşehirlerin dışında, 51 ilin 30'unu AK Parti'nin kazandığını, bunun da yüzde 60 oranında bir başarı olduğunu belirtti. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT