1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç: “Anadil Allah'ın Verdiği Haktır!”
Arınç: “Anadil Allahın Verdiği Haktır!”

Arınç: “Anadil Allah'ın Verdiği Haktır!”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Ana dil bir insanın hakkı olmasının ötesinde Allah'ın verdiği haktır. Dil yoksa birbirimizi nasıl tanıyacağız?” dedi.

20 Mayıs 2011 Cuma 14:51A+A-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, canlı yayına katıldığı bir TV programında, "Sayın Başbakan'ın bir beyanı oldu, 'Kürt sorunu yoktur Kürt kökenli vatandaşlarımızın yöresel sorunu vardır' dedi. Sonra sizin beyanınız böyle bir sorunun var olduğu ve bir Anayasayla bu işin çözülebileceği yolundaydı. Sizin, Başbakanın konuşmasını toparladığınız konuşuldu. Sizin beyanınız biraz farklıydı. Bu sorunu nasıl düşünüyorsunuz? Siz Başbakandan farklı mı düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine şu cevabı verdi:

"KÜRT SORUNU ELDE ATEŞ TUTMAYA BENZER"

"Kürt sorunu öyle noktaya geldi ki elde avuçta kor ateş tutmaya benziyor!"

Arınç, şöyle devam etti:

"Özal ağzına aldı, rahmetli oldu. Kimisi, 'Bunu ağzına aldığı için böyle oldu' dedi. Demirel de işine geldi, ucundan kıyısından biraz bahsetti. Ama bunların dışında hiçbir siyasetçi, Kılıçdaroğlu da Bahçeli de dahil, Kürt sorunu diye bir şeyi kabul etmezler. Onlar ekonomik geri kalmışlıktan, işsizlikten bahsederler. Oysa Kürt sorunu denen bir şey, siz inkar etseniz de gözünüzü kapatsanız da sadece devekuşu olursunuz, böyle bir sorunun varlığı elle tutulur şekilde çok belli. Sayın Başbakanımızın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı önemli konuşmasında böyle sorunun varlığını cümle içinde kabul etti ve dedi ki 'Bu sorunun çözümü için elimizden geleni yapacağız.' Demokratik Açılım ya da Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin temelinde Kürt sorununun çözümüne yönelik atılacak adımlar var."

Her insanın kimliğiyle iftihar etmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, şunları kaydetti:

"FARKLI DİLLERİ İNKÂR EDEMEZSİNİZ!"

"Sayın Baykal ve Kılıçdaroğlu da 'kimlik insanın şerefidir' diyor. Ama o kadarla bitiriyor. Bu çok parlak bir cümle. Madem ki kimlik o insanın şerefidir, amenna. Bu kimliğini nasıl ifade edecek? İfade ettiği için insanlar geçmişte cezaevine girdi. Bu kimliğin bir dili var. Bu dili konuştuğu için insanlar cezaevine girdi. 80 darbesinden ceza hukukunda madde getirdiler 'Kürtçe konuşmak yasak' dediler. Diyarbakır cezaevi bunların şahitleriyle doludur. Yazamazsın, çizemezsin, konuşamazsın hatta Kürt kelimesini bile alay edecek tarzda, 'dağlarda kar olurdu üzerinde yürürlerdi kart kurt diye ses çıkardı, Kürt oradan kaldı' dediler. Bu bir insanın kimliğine yapılabilecek en büyük hakarettir. 'Kürtçe diye bir dil yoktur' dediler. 'Bu, şuradan buradan gelir' dediler. Nasıl inkar edebilirsiniz, inkarla nereye kadar gidebilirsiniz? Bırakın insanlar Çerkezce, Arapça, Gürcüce, Kürtçe konuşacaksa konuşsun. Ana dil bir insanın hakkı olmasının ötesinde Allah'ın verdiği haktır. Dil yoksa birbirimizi nasıl tanıyacağız? Dünyada 6 binden fazla ana dil var, yerel dil var."

HABERE YORUM KAT