1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Aras Kargo'da Oruç da Yasak!
Aras Kargoda Oruç da Yasak!

Aras Kargo'da Oruç da Yasak!

8 bin çalışanı arasında bir tek başörtülünün dahi bulunmadığı ortaya çıkan Aras Kargo’nun Cuma namazı ve orucu da yasakladığı öğrenildi.

A+A-

ARAS Holding bünyesinde bulunan ARAS Kargo ile ilgili haberlerimiz büyük yankı uyandırdı... Başörtülü çalıştırmamayı prensip edindiğini ortaya koyduğumuz ARAS Kargo’nun mağdur ettiği personelden telefon, faks ve mail yağıyor. Anlatılanlar ve verilen bilgilerde ARAS’ta sadece başörtüsü değil; oruç tutmak ve namaz kılmanın da yasaklandığı ileri sürülüyor. Firmada, Cuma namazına giden personelin tespiti için Cuma günleri sayım yapılması, dışarıdaki personelin cep telefonundan aranması gibi olayların yaşanabildiği de iddialar arasında.

Cuma Namazına Gittiği İçin İşten Atılanlar Oldu

Yaklaşık 7 yıl ARAS Kargo’da yöneticilik yaptığını söyleyen M.K. adlı okur da, şunları anlattı: “Ben yaklaşık 7 sene bu firmada şube müdürü, denetim uzmanı ve bölge müdürü olarak görev yaptım. Denetim ekibine katıldığım ilk gün bana sürekli hangi kimliğe sahip olduğum soruldu, ‘sen bu ekibe nasıl katıldın’ denildi. Ben de işteki başarım karşılığı dediğimde, ‘burada o kural sökmez, komünist misin, Alevi misin, solcu musun diye ısrar ettiler. 1 yıl denetim grubunda görev aldım işim gereği ülkenin birçok şehrinde bulundum, çalışanın içinde bir tane kapalı başörtülü görmedik, Cuma namazına gittiği için işten atılan arkadaş bilirim.”

Namaz, Oruç Hepsi Yasaktır

Aras Kargo A.Ş. eski personeli ve haberinvakti.com sitesi yazarı Betül Kurşun da şunları anlattı: “Aras’ta acente sisteminde ve bir dönem de yönetici olarak çalıştım. Bu kirli yüzün içinde maalesef bir dönem bulunmak durumunda kaldım. Yıllar oldu.. Çalışma sistemleri ile ilgili her türlü bilgiye sahibim. Bırakın başörtüsünü, personelin namaza gitmesi, oruç tutması dahi yasaktır mevzu bahis şirkette.. Cuma namazı vakitlerinde personel sayımı yaparlar, ‘namaza giden personel var mı’ diye.. Ve daha birçok kirli düzen, oyun... Acente olduğumuz dönemde kendi personelimize hepsini serbest bırakmıştık. Tabii ki ömrümüz kısa sürdü!..”

“Aras’la Arası Açılanlar” Grubu Kuruldu

Aras Kargo’nun mağdur ettiği ve işten çıkardığı birçok kişi, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta “Aras’la arası açılanlar” isimli grupta örgütlenerek tepkilerini dile getirdiler. Söz konusu grupta bir açıklama yapan Nur Demirel Eryılmaz isimli vatandaş, “Aras Kargo’da hiç insan kıymeti bilmezler. Başörtüsüne ‘öcü’ gibi bakarlar..” diyerek tepkisini dile getirdi.

Fatih Akkaya / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum