1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arap Devrimcilerden de Gezi’ye Destek Yok
Arap Devrimcilerden de Gezi’ye Destek Yok

Arap Devrimcilerden de Gezi’ye Destek Yok

Tevekkul Kerman: “Başbakan Erdoğan ile Esed, Kaddafi gibi Arap diktatörler asla kıyaslanamaz. Çünkü Türkiye’de bir aile veya kabile yönetimi yok ”

A+A-

Haber: Adem Özköse

Fotoğraf: Celal Topçu

Arap devrimlerinin sembol isimlerinden Tevekkül Kerman Gezi eylemleri ile ilgili yaptığı özel değerlendirmede “Başbakan Erdoğan ile Esed, Kaddafi gibi Arap diktatörler asla kıyaslanamaz. Çünkü Türkiye’de bir aile veya kabile yönetimi yok ” dedi.

 

 

tevekkul_kerman.jpgMedyanın Gezi Parkı eylemcilerini Arap devrimcilere, Başbakan Erdoğan’ı da Arap diktatörlere benzetmesine Arap gençlerden itiraz geldi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan devrimlerinin sembol isimlerinden 2011 yılı Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Kerman Gezi Parkı eylemleri ile ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’deki yönetim bir aile veya kabile yönetimi değil. Bundan dolayı Başbakan Erdoğan Beşşar Esed veya Kaddafi gibi Arap diktatörlerle asla kıyaslanamaz. Ayrıca Türkiye’nin şu an Arap dünyası gibi bir bahara ihtiyacı da yok. Çünkü Türk baharı çok önceden başladı” dedi.  Türkiye’de son dönemde yaşananların Arap dünyasını ve kendisini kaygılandırmadığını da  ifade eden Kerman, Türkiye’nin bu sorunu kısa zamanda aşacağını düşündüğünü belirtti.

Lakabı devrimin annesi

Sana Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu olan Tevekkül Kerman Yemen’de diktatör Ali Abdullah Salih’in devrilmesi için sokağa çıkan ilk devrimci olarak biliniyor. Devrimcilere liderlik yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Kerman, Abdullah Salih’in yönetimden çekilmesinde büyük rol oynamış, bundan dolayı  Yemenliler tarafından “devrimin annesi” olarak isimlendirilmişti. 2011 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Kerman aynı zamanda Hür Kadın Gazeteciler Derneği’nin de başkanlığını yürütüyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum