1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Arap Birliği'nden İsrail'e Kınama
Arap Birliğinden İsraile Kınama

Arap Birliği'nden İsrail'e Kınama

Arap Birliği, Siyonist bir askerin Mescid-i Aksa'da Kur'an okuyan kız öğrencilere müdahale etmesini ve yere düşen Kur'an-ı Kerim mushaflarına basarak çiğnemesini sert bir dille kınadı.

A+A-

Arap Birliği, İsrail askerinin Mescid-i Aksa'da Kur'an okuyan kız öğrencilere müdahale etmesini ve yere düşen Kur'an-ı Kerim mushaflarına basarak çiğnemesini sert bir dille kınadı.

İsrail'in Filistin halkına uyguladığı baskılar karşısında acil tedbir alınması çağrısında bulunan Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih, Mescid-i Aksa'da yaşananların, Arap ve İslam dünyasına bir mesaj olduğunu belirterek, ''Kudüs'e, kutsal değerlerimize ve Müslüman halka yapılan saygısızlık ve insan hakları ihlallerinden biri olan bu zulmü şiddetle kınıyoruz'' dedi.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan yapılan açıklamada, bu sabah Mescid-i Aksa avlusunda Kur'an okumak için bir araya gelen kız öğrencilere, bir İsrail askerinin müdahalede bulunduğu, müdahale sırasında kız öğrencinin elindeki Kur'an mushafının yere düştüğü ve İsrail askerinin Kur'an'ı ayaklarıyla çiğnediği belirtilmişti.

Olayla ilgili açıklama yapan Raid Salah'ın önderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi, İsrail askerinin eylemini, İslam ümmetine karşı yapılmış açık bir provokasyon olarak nitelendirmişti.

İsrail yönetiminden henüz açıklama yapılmadı.

''Alçakça ve korkakça bir saldırı''

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden İzzed Er-Reşak, İsrail askerinin Mescid-i Aksa'nın avlusunda Kur'an mushafını çiğnemesini ve İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'da Kur'an öğrenen öğrencilere saldırısını şiddetle kınadı. Reşak, söz konusu davranışı ''alçakça ve korkakça bir saldırı'' olarak niteledi. 

İİT'den kınama 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ibadet özgürlüğüne ve kutsal mekanlara saldırı niteliği taşıyan bu davranış ile İsrail'in uluslararası hukuku çiğnediğini kaydetti. İhsanoğlu, ''Bu saldırı,apaçık bir provokasyon ve iğrenç bir suçtur'' dedi. 

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum