Arap Birliği'nden Esad'a 24 Saatlik Ültimatom

25.11.2011 01:38
Arap Birliğinden Esada 24 Saatlik Ültimatom
Arap Birliği, Beşar Esad hükümetine 24 saat içinde bir gözlemci heyetinin Suriye'ye girmesine izin verdiğini açıklamazsa, yaptırımlarla karşılabileceği uyarısında bulundu.

Kahire'de bir araya gelen Arap Birliği dışişleri bakanları, Suriye'den hayır yanıtının gelmesi durumunda, Birliğin ekonomik yaptırımları cumartesi oylamaya sunacağını açıkladı.

Olası yaptırımlar arasında, Suriye'ye uçak seferlerinin askıya alınması ve ülkenin mal varlığının dondurulması gibi önlemler sayılıyor.

Rastan civarında ordu kontrolü

Öte yandan Suriye ordusuna ait tankların, Rastan kenti yakınlarında yürüttüğü operasyonda Şam-Halep otoyolunun önemli bir kısmının kontrolünü geri aldığı bildirildi.

Söz konusu bölge, Ekim ayı sonlarında Beşar Esad'a sadık ordu güçleriyle, askeriyeden ayrılıp isyancılara katılanlar arasında çatışmalara sahne olmuştu.

Bölgedeki eylemcilerin bildirdiğine göre operasyonda yaklaşık 50 tank ve zırhlı araç kullanıldı.

Arap Birliği'nin arabuluculuk çabası

Bu ay başında ortaya konulan Arap Birliği planı Suriye yönetiminden, tankların sokaklardan geri çekilmesini, protestoculara saldırıların durdurulmasını ve iki hafta içinde muhalefetle diyaloga girilmesini istiyordu.

Birlik ayrıca ülkede yaşananların araştırılması için 500 bağımsız gözlemcinin Suriye'de görevlendirilmesini talep etmişti.

Suriye, Arap Birliği'nin gözlemci gönderme teklifine sıcak yaklaşsa da girişimin kapsamında değişiklik istemişti.

Arap Birliği ise "barış planında" değişiklik yapılması teklifini geri çevirmişti.

BBC 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim