1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Arap Birliği, İsrail'in Köylerin Girişlerini Kapatmasına Tepki Gösterdi
Arap Birliği, İsrail'in Köylerin Girişlerini Kapatmasına Tepki Gösterdi

Arap Birliği, İsrail'in Köylerin Girişlerini Kapatmasına Tepki Gösterdi

Arap Birliği'nin, işgal rejimi İsrail’in Batı Şeria’daki bazı köylerin girişlerini kapatmasına tepki göstererek, söz konusu uygulamaların uluslararası hukuk ve anlaşmalara aykırı olduğunu belirtti.

A+A-

Mısır merkezli haber ajansı MENA’nın haberine göre Arap Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, işgalci İsrail’in Nablus kentinin güneyinde yer alan 10 köyün girişlerini beton bariyer ve toprak tümseklerle kapattığı ifade edilerek, işgalci İsrail’in söz konusu uygulamasının uluslararası hukuk ve anlaşmalara aykırı olduğu kaydedildi.

Uygulamanın, işgal rejimi İsrail’in Filistinli köylerini hapishanelere çevirerek ekonomileri vurma çabası kapsamında yapıldığı ifade edilen açıklamada, işgal rejiminin askerî kontrol noktalarını arttırarak abluka politikasını sürdürmesinin toplu cezalandırma politikası çerçevesinde yapıldığına işaret edildi.

“Sıkıntılara Neden Olacak”

Başta Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere uluslararası toplum ve örgütlerin, işgalci İsrail’in Filistin halkına yönelik işlediği ihlalleri durdurmak için harekete geçmeye çağrıldığı açıklamada, durumun devam etmesi hâlinde bölge ve dünya güvenliğini etkileyecek sıkıntıların oluşmasına neden olacağına dikkat çekildi.

Filistin yönetimi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Dağlas, işgalci İsrail askerlerinin araçlarıyla Nablus kentinin güney kesimindeki Havare köyünün ana yolunu kullanan İsrailli yerleşimcilerin güvenliği için Havare, Beyta, Avreta, Burin, Evdela ve Aynebus köylerinin tali yollardan yapılan girişlerini beton bariyer ve toprak tümseklerle kapattığını açıklamıştı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT