1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Aramızda Dolaşan Kirli Mızrak
Aramızda Dolaşan Kirli Mızrak

Aramızda Dolaşan Kirli Mızrak

Kendisi kafasını kuma gömdüğü, şahitliği hiç önemsemediği halde her sosyal çabayı, her direniş çıngısını, her türlü sosyal etkinliği karalamaya çalışanlar var.

A+A-

Yazarımız ALİ DEĞİRMENCİ’nin yazısı:

Müslümanım diyenlerin hatta kendilerini –hiç değilse bir zamanlar- İslami yapıların, cemaatlerin bir mensubu olarak görenlerin bir kısmının hâlâ Kur'an'dan, haktan, adaletten, ahlaktan, nezaketten, ahiret bilincinden haberi ve nasibi olmadığını görüyoruz ne yazık ki!

Yazının başındaki bu yargı, bazı okuyucularımıza sert ve abartılı gelebilir. Fakat bazı yayın organlarında, sosyal medyada hatta kişisel sohbetlerde duyduklarımız, karşılaştıklarımız, tanık olduklarımız sabır taşını çatlatacak noktaya varıyor artık. Uluorta yazılıp çizilen, paylaşılan, üstümüze boca edilen bir kin ve nefret söylemi, Müslümanları merkeze alan bir kötüleme ve yıpratma furyası, pespaye bir rekabet, dikkat çekme ve öne çıkma kampanyası var sanki. Bazen İslami ölçüler bir tarafa, ciddi bir “akıl tutulması” ile özdeşleşen, patolojik bir ruh hâlini yansıtan bu tür eylem ve söylemler yüreğimizi sürekli kanatıyor, üzüntümüzü habire çoğaltıyor, direncimizi devamlı baltalıyor. Kötü ve basit bir “mızrakçılık” yapılıyor yeniden; Yüce Allah tarafından “kardeş” kılınanlar, kötürümleşmiş zihinler ve yürekler eşliğinde birbirlerine “kalleş”miş gibi davranmaya itiliyorlar.

Dünyanın yeni bir devrimci dalga eşliğinde sarsılmaya başladığı, umudumuzu diri kılacak ve çoğaltacak gelişmelerin yaşandığı, birlikte düşünmeye, arınmaya ve çalışmaya elverişli zeminlerin eskisine göre daha da arttığı bir dönemde özgüvenimizi ve yakınlığımızı artırmak yerine kendi ayaklarımıza kurşun sıkmaya yöneliyoruz adeta. Gerilimli ve hiçbir şeyi beğenmeyen bir ruh hâli, öfkeli ve zehirli bir dil, kırıcı, itici ve ayrıştırıcı bir gündelik yaşam pratiği zaman zaman kolektif bir davranış kalıbına, grup psikolojisiyle bütünleşen bir yaşam biçimine dönüşme istidadı da kazanıyor.

Birçok insan yıllardır beraber koşturdukları, alınlarını beraber secdeye koydukları insanlara elin yedi kat yabancısına, âmiyane tabiriyle "elin gâvuru"na bile reva görmedikleri bir dille saldırmaya, Müslümanların arasında fitne-fesat papariziliğine soyunmaya devam ediyor. Dışarıdan bakan biri, bütün Müslümanlar arasında bir kan davası var sanıyor kimi zaman. Diller kirli, niyetler kirli, beklentiler kirli!

Yazının Devamı.. 

HABERE YORUM KAT