1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arama Kararı, Oda TV'deki Görüntüden Önce Alınmış
Arama Kararı, Oda TVdeki Görüntüden Önce Alınmış

Arama Kararı, Oda TV'deki Görüntüden Önce Alınmış

Soner Yalçın'ın Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının, Oda TV internet sitesine konulan görüntülerle bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıktı.

16 Şubat 2011 Çarşamba 05:46A+A-

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan gözaltı ve arama kararının 12 Şubat'ta, söz konusu haber ve görüntülerin ise 13 Şubat'ta siteye konulduğu belirlendi. Arama kararında, Oda TV'de polisin patlayıcı eğitimi aldığını ifade eden kayıtlar ve Ergenekon'dan tutuklu sanık Mustafa Dönmez ile ilgili haberlerin etkili olduğu iddia edilmişti. Soner Yalçın'ın özellikle ikinci Ergenekon davası sanığı Yalçın Küçük'ten talimat aldığı iddialar arasında.

Gazeteci-yazar Soner Yalçın'ın Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Yalçın'ın gözaltına alınmasında, Oda TV isimli internet sitesine koyduğu emniyet mensuplarının patlayıcı eğitimi alması görüntüleri ve Ergenekon davası tutuklu sanığı Mustafa Dönmez ile ilgili haberlerin etkili olduğu iddia ediliyor. Ancak, Yalçın ve diğer şüpheliler hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararının tarihi 12 Şubat 2011. Soner Yalçın'ın, Dönmez'le ilgili haberi ve görüntüleri sitesine koyduğu tarih ise 13 Şubat 2011. Yani arama kararının alınması ve gözaltı işleminin yapılmasına ilişkin alınan karardan sonra. Soner Yalçın'ın özellikle ikinci Ergenekon davası sanığı Yalçın Küçük'le ilişkisi olduğu, ondan talimat aldığı iddialar arasında.

Bu arada Ergenekon kapsamında yakalama kararı çıkarılan, önceki gün emniyete getirilen Soner Yalçın ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Ayhan Bozkurt hakkında ek gözaltı süresi isteneceği iddia edildi. Şüpheliler hakkında Ergenekon terör örgütü üyeliği iddiasıyla açılan soruşturma devam ediyor. Aramalarda şüphelilere ait yaklaşık 2 bin CD, 10 laptop ve çok sayıda kitap ve doküman incelemeye alındı. Zanlılarla ilgili sorgulamaya bugün başlanması bekleniyor.

Büşra Erdal / Zaman

HABERE YORUM KAT