1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arakanlı Müslümanları Alıkoyan General Teslim Oldu
Arakanlı Müslümanları Alıkoyan General Teslim Oldu

Arakanlı Müslümanları Alıkoyan General Teslim Oldu

Tayland'da, Arakanlı Müslümanlar üzerinden insan kaçakçılığı yapmak ve göçmenleri fidye için alıkoymakla suçlanan Korgeneral Kongpan, polise teslim oldu.

A+A-

Korgeneral Manas Kongpan, Tayland Emniyet Genel Müdürü Somyot Poompanmuang ile hakkındaki suçlamaları görüşmek üzere başkent Bangkok'taki emniyet binasına geldi. 

Kongpan, daha sonra polis eşliğinde davanın görüleceği Tayland'ın güneyindeki Songkhla bölgesine gidecek araca bindirildi. 

Taylandlı Korgeneral Manas Kongpan, Kasım 2012'den Mayıs 2015'e kadar, Bangladeş ve Myanmar'dan Tayland yoluyla Malezya'ya insan kaçakçılığı yapmak ve insan kaçakçılığı kurbanlarını fidye için alıkoymakla suçlanıyor.

Malezya sınırına yakın olan Padang Besar'da 1 Mayıs'ta insan kaçakçılarına ait gizli bir kamp tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada insan kaçakçıları tarafından burada alıkonulan 32 Rohingya Müslümanına ait ceset kalıntısı bulunmuştu.

Tayland yönetimi, bölgedeki insan kaçakçılığı faaliyetleriyle ilgili operasyon başlatmış, operasyonda aralarında polis memurları, yerel siyasetçiler ve topluluk liderleri bulunan 82 kişi için tutuklama emri çıkartılmış, bunlardan 52'si gözaltına alınmıştı.

 

HABERE YORUM KAT