1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Arakanlı Müslümanlar İlgi Bekliyor
Arakanlı Müslümanlar İlgi Bekliyor

Arakanlı Müslümanlar İlgi Bekliyor

Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşayan Rohingya Müslümanları, İslam dünyasının liderlerini bölgeyi ziyaret etmeye çağırdı.

A+A-

AA muhabirine konuşan Arakan'daki El-Feyyadi adlı yardım kuruluşunun eğitim ve proje sorumlusu Muhammed İdris, "Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bölgeyi ziyareti Rohingya Müslümanlarının durumunu çok etkilendi. Artık Myanmar hükümeti, olaya eskisi gibi bakmıyor" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'nun bölgeyi ziyaretinin ardından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Birleşmiş Milletler'in (BM) konuyla daha fazla ilgilenmeye başladığını vurgulayan İdris, İslam dünyasındaki liderleri Rohingya sorununun uluslararası sahada gündeme gelmesi için bölgeyi ziyaret etmeye çağırdı.

Arakan'da yaşayan Rohingya Müslümanlarının, sorunlarını dünyaya duyuramadıklarını dile getiren İdris, "Geçen yıl çok sayıda Müslüman, Budist milisler tarafından katledildi. Görüntüleri olmasına rağmen katliam, dünya basınında gerektiği kadar yankı bulmadı" dedi.

Arakan'da Müslüman katliamı 50 yıl önce başladı

Arakan'da Müslümanlara yönelik katliamların 50 yıl önce başladığını ancak kamuoyunun olayı geçen sene duyduğunu söyleyen İdris, "Budist milisler, Müslümanları bölgeden çıkarmak istiyor. Katliamdan kaçarak Bangladeş, Pakistan ve Malezya gibi değişik ülkelere sığınmak zorunda kalan Müslümanlar, isteseler de bölgeye geri dönemiyor" diye konuştu.

Müslümanların sayısının etnik temizlik operasyonları nedeniyle yüzde 70'lerden yüzde 40'lara gerilediğini hatırlatan İdris, camilerin yakılması ve yeniden inşasına izin verilmemesi nedeniyle cami sayısının da azaldığını dile getirdi.

Rohingya Müslümanları sorununun ileride tehlikeli boyutlara ulaşacağından endişe eden İdris, radikal Budist grupların Müslüman nüfusa karşı öfke duyduğunu öne sürdü.

Bangladeş hükümetinin sığınmacıları kabul etmediğini ve buna rağmen Müslümanların şiddet korkusuyla bölgeyi terk etmeye mecbur kalarak dağlarda yaşama tutunmaya çalıştığını vurgulayan İdris, uluslararası topluma ve özelde de Türkiye halkına, çoğu açık alanda barınak, yatak ve yiyecek bulamadan yaşam mücadelesi veren Müslümanlara yardım etme çağrısında bulundu.

Alimler tutuklanıyor, camiler yakılıyor

Myanmar hükümetini, Müslümanların hakkını ve hukukunu gözetmeyen zalim bir yönetim olarak niteleyen İdris, bölgede yaşayan Müslümanların güvenlik güçleri tarafından çeşitli işkencelere maruz bırakıldığını, öldürüldüğünü, alimlerin tutuklandığını, camilerin yakıldığını ve kapatıldığını belirtti.

Rohingya'nın Arakan bölgesinin 1430 ila 1784 yılları arasında bağımsız bir İslam ülkesi olduğuna dikkati çeken İdris, şu anda bölgede yaşayan nüfusun yüzde 70'ini Rohingya Müslümanlarının oluşturduğunu, bunun da 4 milyon kişiye tekabül ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT