1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Arakan'da Şiddetin Gölgesinde Bayram
Arakanda Şiddetin Gölgesinde Bayram

Arakan'da Şiddetin Gölgesinde Bayram

İslam dünyası Kurban Bayramı heyecanı yaşıyor ancak Güneydoğu Asya'da Arakan'da Müslümanlar ölüm kalım savaşı veriyor.

A+A-

Haziran ayında başlayan şiddet olaylarında sayısı belirsiz Müslüman'ın hayatını kaybettiği Myanmar'da Budistler ile Müslümanlar arasındaki çatışmalar bayram öncesinde yeniden artışa geçti.

Çatışmaların, ülkenin batısındaki iki kente daha sıçradığını belirten Rakhine (Arakan) eyaleti sözcüsü Myo Thant, Kyaukphyu ve Myebon kentlerinde de çatışmaların çıktığını açıkladı. Eyalet başkenti Sittwe'nin 95 kilometre güneyinde ve 60 kilometre doğusunda yer alan şehirlerde bazı evlerin ateşe verildiğini belirten Myo Thant, güvenlik güçlerinin durumu kontrol altına almak ve yangınları söndürmek için seferber olduğunu ifade etti. Başkentin kuzeyindeki Minbyar ve Mrauk-U bölgelerinde pazar günü çıkan olaylarda ise 3 kişi ölmüş, binden fazla ev de yakılmıştı. Myo Thant, "Evler yakılıyor. İki toplum arasındaki çatışmalar sürüyor. Şu anda ilk önceliğimiz yangınları söndürmek." dedi. Ölü ya da yaralı sayısı ile ilgili ise bilgi verilmedi.

Yıllardan beri askeri rejimin baskı altında tuttuğu Arakan Müslümanları ile Rakhine Budistleri arasında yaklaşık 5 ay önce bir tecavüz iddiası ile büyük olaylar patlak vermişti. Rakhine Budistleri azınlık Arakan Müslümanlarının yaşadığı köylere saldırmış, binlerce ev yakılmış, pek çok insan hayatını kaybetmişti. Yüz bin civarında Müslüman da evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. O günden beri zaman zaman gerginlik yaşansa da uluslararası toplumun dikkatlerini bölgeye yöneltmesi ile şiddet olaylarında bir azalma yaşanmıştı. Bayram öncesinde tekrar artan gerginlik nedeniyle pek çok insanın bölgeden kaçmaya başladığı belirtiliyor.

Yüzyıllardan beri bölgede yaşayan Arakan Müslümanları, Budistler tarafından 'dışarıdan gelerek ülkenin zengin kaynaklarını çalan yabancılar' olarak görülüyor. Birleşmiş Milletler'in dünya üzerinde en fazla ayrımcılığa maruz kalan azınlıkların başında gösterdiği Arakan Müslümanlarının sayısı 800 bin ile bir milyon arasında tahmin ediliyor. 75 milyon nüfuslu ülkedeki Müslüman sayısı ise 3 milyon civarında. Binlercesi komşu Bangladeş'e kaçarak mülteci olarak hayatını sürdürmeye çalışan Arakanlıları Dakka yönetimi de ülkeye kabul etmiyor. Tüm dünyanın yıllarca Burma olarak bildiği Myanmar'da 49 yıl süren askeri cunta yönetiminden sonra geçen yıl devlet başkanı olan Thein Sein, temmuz ayı başında yaptığı açıklamada, tek çözümün Rohingyalı Müslümanların topluca üçüncü bir ülkeye gönderilmeleri olduğunu savunmuştu.

ARAKAN'DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA 56 KİŞİ ÖLDÜ

Şiddet olaylarının geçen hafta tekrar başlamasıyla birlikte Arakan'da Budistler ile Müslümanlar arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısı 56'ya yükseldi.

Arakan eyaleti sözcüsü Win Myaing, ülkenin batısındaki 4 kentte pazar gününden bu yana devam eden çatışmalarda 31'i kadın 56 kişinin öldüğünü, 2 binden fazla evin ateşe verildiğini açıkladı.

Myanmar'da bulunan Birleşmiş Milletler Koordinatörü Ashok Nigam ise şiddet olaylarının yeniden tırmanışa geçmesinden büyük endişe duyduklarını bildirdi.

Nigam, taraflara çatışmalara bir an önce son vermeleri çağrısında bulundu.

Myanmar'da Budistler ve Müslümanlar arasında çıkan olaylarda hazirandan bu yana en az 90 kişi hayatını kaybetmiş, 3 binden fazla ev yanmış ve 50 bin Müslüman ile 10 bin Budist mülteci kamplarına sığınmak zorunda kalmıştı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT