1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Arakan'da Keyfî Tutuklama ve Para Cezaları!
Arakan'da Keyfî Tutuklama ve Para Cezaları!

Arakan'da Keyfî Tutuklama ve Para Cezaları!

Arakan'da asker ve emniyet güçleri müslümanları önce tutukluyor, daha sonra serbest bırakmak için para cezası kesiyor!

A+A-

Müslümanlara yönelik saldırıların devam ettiği Arakan'da, ordu ve emniyet güçlerinin müslüman halka yönelik zorbalığı devam ediyor!

Bir taraftan budist çetelerin saldırılarına maruz kalan Arakanlı müslümanlar, diğer yandan ordu ve emniyet güçlerinin keyfî bir şekilde gözaltı ve tutuklamalarıyla karşı karşıya kalıyor.

Arakan'da ordu mensupları ve emniyet güçleri, önce müslümanları keyfî gözaltılarla tutukluyor, daha sonra ise serbest bırakmak için yüksek miktarda para cezaları kesiyor.

Arakan Haber Ajansı’nın (AHA) verdiği habere göre Mangdu kentinin güneyindeki Oodong kasabasındaki Arakan halkı, kasaba muhtarının zulümlerinden şikâyet ettiklerini söylüyor.

Muhabir, muhtarın rastgele teftiş hamleleri yaptığını ve Myanmar güvenlik kuvvetleri ile işbirliği hâlinde Arakanlıların evlerine baskın gerçekleştirdiklerini, baskın operasyonları kapsamında uydurma ithamlarla yaklaşık 500 bin Kyat'a varan ağır para cezaları da kestiklerini ifade etti.

“Tehdit Edildim”

İsmini açıklamak istemeyen bir kişi, “Geçtiğimiz günlerde evim, muhtar tarafından daha önce herhangi bir uyarı olmaksızın, basıldı ve teftiş edildi. Benden, uydurma ithamlarla 300 bin Kyat para istediler. Ödemediğim takdirde, kasabadaki ordugâha teslim edileceğime dair tehditte bulunulduğu için parayı ödemek zorunda kaldım.” dedi.

Arakan'da müslüman halk kısıtlı imkânlarla para kazanıyor, ya balıkçılık ya da çiftçilikle uğraşıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT