1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ara Güler'in "İstanbul'un Gözü" Belgeselini İstanbul Film Festivali’ne Almadılar!
Ara Güler'in "İstanbul'un Gözü" Belgeselini İstanbul Film Festivali’ne Almadılar!

Ara Güler'in "İstanbul'un Gözü" Belgeselini İstanbul Film Festivali’ne Almadılar!

Ara Güler'in filmini İstanbul Film Festivali'ne kabul etmediler. Sebebinin ise Erdoğan'la olan yakınlığından kaynaklandığı iddia ediliyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

"The Eye of Istanbul/ İstanbul’un Gözü" isimli 60 dakikalık uzun metrajlı belgesel-film 13 Mart’ta Washington’da Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı ve tüm kategoriler içinde en iyi film ödülünü kazandı.

17-18 Mart tarihlerinde ise Selanik Belgesel Film Festivali’nde Avrupa prömiyerini yaptı. İki gün gösterilen filme ilgi büyük oldu. Biletler günler öncesinden tükendi. Film ayrıca dünyanın birçok festivalinden de davetler aldı.

İKSV REDDETTİ!

Buna karşın, İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Ara Güler hakkında hazırlanan ve gecen hafta Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde tüm yapımlar arasında "en iyinin iyisi" ödülünü kazanan "İstanbul'un Gözü" belgeselini reddetti!

İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Atilla Dorsay, Reha Erdem, Engin Ertan, Esin Küçüktepepınar, Murathan Mungan, Baran Seyhan'dan oluşuyor.

Jüri heyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye muhalif isimler olduğu dikkatlerden kaçmazken, kararın siyasi olduğu iddia ediliyor.

Ara Güler geçtiğimiz günlerde Kısıklı'daki konutunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek fotoğraflarını çekmişti.

Jürinin de, Ara Güler ile Erdoğan arasındaki yakın ilişki nedeniyle filme önyargıyla yaklaştığı belirtiliyor.

Ara Güler'in belgeselinin İstanbul Film Festivali'ne girişini reddeden jüri heyetinin bu tutumunu "Erdoğan'a yakınlaşırsan seni sanat camiasından sileriz" şeklinde yorumlamak mümkün. Şayet bu yorum isabetliyse o zaman her fırsatta "Saray" ve "diktatörlük" sakızını ağızlarında çiğneyip Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü diye bir şeyin kalmadığını iddia edenlerin kepazeliği de bir kez daha gün yüzüne çıkıyor demektir! 

HABERE YORUM KAT