1. HABERLER

  2. HABER

  3. AP Üyesi: "Ergenekon Davası Çok Önemli"
AP Üyesi: Ergenekon Davası Çok Önemli

AP Üyesi: "Ergenekon Davası Çok Önemli"

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve Liberal Grup eski Başkanı Graham Watson, devam eden Ergenekon soruşturmasına kuvvetli destek verdi.

09 Mart 2011 Çarşamba 09:50A+A-

Arap ülkelerindeki halk hareketlerini Türklerin 1950'de "tek parti diktatörlüğüne" son vermesine benzeten Watson, Mısır'ın da Türkiye gibi "derin devleti" yıkmanın çok zor olduğunu "keşfedeceğini" belirtti. Watson, "İşte bu yüzden Ergenekon ve benzer soruşturmalar çok mühim." dedi. Strasbourg'da AP Genel Kurulu'nda 2010 Türkiye İlerleme Raporu müzakereleri sırasında konuşan AB Genişleme Komiseri Stefan Füle, 12 Eylül'deki anayasa değişikliğini takdir ettiklerini, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yeşiller üyesi Helene Flautre da gazetecilere yönelik davaların endişe verici olduğunu belirtti. AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise hükümete yargı reformu çağrısında bulundu.

Dün Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Hollandalı Hıristiyan Demokrat Oomen-Ruijten'in kaleme aldığı 2010 Türkiye İlerleme Raporu müzakereleri yapıldı. Müzakerelerde konuşan Watson, Fransa Cumhurbaşkanı Nikola Sarkozy'yi ve son Ankara ziyaretini eleştirerek, "Sarkozy artık nasıl Akdeniz Birliği adına konuşamıyorsa Türkiye için de Avrupa Birliği adına konuşamaz. Türkiye ziyareti de son derece tahrik ediciydi." dedi. Müzakere sürecinin durmasından üzüntü duyduklarını vurgulayan Watson, "Tabii ki Türkiye'nin de hataları var. Ancak Wikileaks'te gördüğümüz gibi bazı üyelerin kötü niyetleri AB için utanç vericidir." yorumunu yaptı.

Türkiye'nin kat edeceği mesafenin çok olduğunu söyleyen Watson, AB'nin de Türkiye ve Endonezya gibi Müslüman demokrasileri memnuniyetle karşılamazsa "çok" şey kaybedeceğini kaydetti. Watson, Almanya'daki iktidarın AK Parti'ye karşı tavrını anlamakta zorlandığını, zira AK Parti'nin, Alman Hıristiyan Demokrat (CDU) Parti'nin "aynadaki yansıması" olduğunu savundu. "Evet Hıristiyan Demokrat bir parti değil ama Müslüman Demokrat bir parti." diyen Watson'a Alman Hıristiyan Demokratlar'dan itirazlar geldi.

'Model ülke Türkiye'ye üyelik yolu açılmalı'

Müzakereler sırasında konuşan AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Olaylar, Türkiye'nin istikrarı, refahı ve demokrasisini ortaya çıkardı. Bölge ülkeleri, takip edilecek örnekler olarak AB'ye baktıkları gibi Türkiye'ye de bakıyor." şeklinde konuştu. Füle, Türkiye'nin başka ülkelere örnek olmasına rağmen hâlâ yeni bir anayasaya ve yargı reformuna ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Muhafazakar ve Reformcu grup (ECR) üyesi Geoffrey Van Orden, "Kuzey Afrika'daki olaylara baktığımızda Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa açısından tarihi bir öneme sahip olduğunu tekrar anladık." dedi. Yunanistan'a ve Kıbrıs'a seslenen Van Orden, "Artık Kıbrıs konusundaki tek taraflı bakış açısını terk ederek Türkiye'nin Avrupa yolculuğunun önündeki engelleri kaldırmanız gerekiyor." dedi.

5. kez AP'nin Türkiye raporunu kaleme alan Hıristyan Demokrat grubu üyesi Ria Oomen-Ruijten de, Türkiye'nin Ortadoğu'da oynadığı rolü olumlu karşıladıklarını, ancak iki medeniyet arasında köprü olan Türkiye'nin Avrupa ayağını daha da güçlendirmesi gerektiğini ifade etti. Seçimlerden sonra yeni anayasa için iktidar ve muhalefetin birlikte çalışması gerektiğini savunan Oomen-Ruijten, hükümetin azınlık ve kadın hakları alanlarında önemli ilerlemeler kat ettiğini söyledi.

Müzakerelerde, Avrupa Konseyi'nin Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyeti konusundaki olumsuz tavrı eleştirdi. İngiliz parlamenter Van Orden, AB'nin Türkiye'yi Kıbrıs konusunda müzakere koşullarını yerine getirmemekle suçladığını, ancak AB'nin de vize serbestisi konusunda Türkiye'ye verdiği sözü tutmadığını vurguladı. Hollanda'dan Emine Bozkurt ve Bulgaristan'dan Metin Kazak, AB'nin vize muafiyeti konusunda izlediği politikanın Avrupa'da yaşayan 12 milyon Türk vatandaşını rahatsız ettiğini kaydetti.

Son 5 yılın en eleştirel raporlarından olan 2010 AP raporunda, basın ve ifade özgürlüğü konusunda Türkiye'ye yönelik eleştiriler getiriliyor. Bugün oylanacak raporda, Türk Ceza Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu'nda ifade özgürlüğüne engel teşkil eden maddelerin kaldırılması ve üniversitelerdeki başörtüsü sorununun kadınların özgür tercihine saygılı şekilde çözülmesi çağrısı da yapılıyor.

SELÇUK GÜLTAŞLI, EMRE DEMİR / ZAMAN

HABERE YORUM KAT