1. HABERLER

  2. HABER

  3. AP, Türkiye Raporu'nu Kabul Etti
AP, Türkiye Raporunu Kabul Etti

AP, Türkiye Raporu'nu Kabul Etti

AP raporu, Türkiye'nin 'derhal' Kıbrıs'tan asker çekmesini, Maraş'ın Rumlara verilmesini istiyor... Bu arada Türkiye, KKTC elçisini görevden aldı.

10 Şubat 2011 Perşembe 17:57A+A-

Türkiye raporu, Avrupa Parlamentosu'nda kabul edildi. Avrupa Parlamentosu AP Türkiye taslak raporu AP Dış İlişkiler Komisyonu'nda oylandı.

Rapora yönelik verilen 315 değişiklik önergesi içinde AP siyasi grupları ortak değişiklik önergesi üzerinde uzlaşıya vardı. Raporunun 8 Mart 2011'de AP Genel Kurulu'na gelerek oylanması bekleniyor.

Özellikle Kıbrıs konusuyla ilgili bölümleri nedeniyle büyük tepki alan karar taslağı oy çokluğuyla onaylandı. Taslak rapor Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlandı.

Kararda, Türkiye aleyhine ağır ifadeler içeren Kıbrıs paragrafı aynen geçti ve Kıbrıs'ta devam eden müzakerelere katkı amacıyla Türkiye'den, "adadaki askerlerini derhal çekmeye başlaması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yerleşen Türk vatandaşları sorununu çözmesi ve kapalı Maraş bölgesini Rumlara açması" istendi.

Kabul edilen bir değişiklik önergesiyle ise Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakerelerini aktif olarak desteklemesi için Türkiye'ye yapılan çağrı, ilgili tüm tarafları kapsayacak şekilde genişletildi.

YENİ ANAYASA TALEBİ

Bu arada, taslak Türkiye kararında, 12 Eylül'deki halk oylamasıyla kabul edilen anayasa paketinin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek temel özgürlükleri ve insan haklarını güvence altına alacak ve Türkiye'yi tamamen çoğulcu demokrasiye dönüştürecek yepyeni bir anayasa talep edildi.

Yeni anayasa ihtiyacı konusunda hükümetin ve muhalefetin görüş birliği sağlamasının memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, yeni anayasa yapımında siyasi partilerin ve sivil toplumun sürece dahil olmasının güvence altına alınması istendi.

Belgede "Ergenekon gibi darbe planı iddialarına yönelik soruşturmaların Türk demokratik kurumlarının gücünü, uygun ve şeffaf işleyişini ispatlaması" gereği vurgulanarak, yargılama öncesi tutukluluk sürelerinin uzunluğunun endişe doğurduğu belirtildi.

Sivil-asker ilişkilerinde sağlanan ilerleme nedeniyle Türkiye'yi öven taslakta, TBMM'nin güvenlik güçleri ve savunma bütçesi üzerinde tam denetim yetkisinin güvence altına alınması talep edildi.

AP Türkiye karar taslağında, enerji faslının daha fazla gecikmeden müzakerelere açılması için AB üyelerine çağrı yapıldı.


Türkiye, KKTC elçisini görevden aldı

Türkiye, KKTC Büşükelçisi Kaya Türkmen'i görevinden aldı. Dışişleri, görevden alınmanın olmadığını rutin bir görev değişikliği olduğunu duyurdu

Türkiye'nin KKTC Büyük Elçisi Kaya Türkmen görevinden alındı. Kaya Türkmen'in yerine Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Başkanı Halil İbrahim Akça'nın atanacağı konuşuluyor.

Dışişleri Bakanlığından ise durumun görevden alma değil, görev değişikliği olduğu açıklaması geldi.

Yaklaşık 6 ay önce atanan Türkmen'nin görevden alındığı ve resmi yazışmaların tamamlanmasının beklendiği kaydedildi. Türkmen'in yerine KKTC'deki Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Başkanı Halil İbrahim Akça'nın vekalet edeceği bildiriliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum