1. HABERLER

  2. HABER

  3. AP, Ermeni Tasarısını Yarın Görüşecek
AP, Ermeni Tasarısını Yarın Görüşecek

AP, Ermeni Tasarısını Yarın Görüşecek

Avrupa Parlamentosu yarın Ermeni iddialarıyla ilgili bir karar tasarısını görüşecek. Türkiyerahatsızlığını bildirirken AP başkan yardımcısı, "Biz 100 yıl önceki Türkiye'yi cezalandıracağız" diyerek kendilerini savundu.

A+A-

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 24 Nisan öncesi "Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü" başlıklı karar tasarısı yarın ele alınacak.

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre Genel Kurul'da tasarıya ilişkin görüşmeler ve oylama yarın yapılacak. Türkiye "soykırım" tasarısından duyduğu rahatsızlığı geçen hafta Ankara'da en üst düzeyde yoğun temaslarda bulunan AP Başkanı Martin Schulz'a iletti. Tasarının kabulü durumunda Türkiye-AB ilişkilerinde ortaya çıkacak "sıkıntılar" ile ilgili uyarılar yapıldı.

Tasarıya ilişkin olarak Türkiye'de duyulan rahatsızlığı muhataplara iletmek üzere 24-26 Mart tarihlerinde iktidar ve muhalefetten oluşan bir parlamento heyeti de Brüksel'de bir dizi temas ve görüşmeler gerçekleştirmişti.

AP BAŞKAN YARDIMCISI: O ZAMANKİ TÜRKİYE'Yİ CEZALANDIRIYORUZ

AP Başkan Yardımcısı Antonio Tajani, AP'de yarın oylamaya sunulacak, ‘Ermeni Soykırımı’nı tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tasarı hakkında açıklamalarda bulundu.

Tajani, “Biz şimdiki değil, 100 yıl önceki Türkiye'yi cezalandırıyoruz. Türklere de aynı şey yapılmış olsa, onlara da zarar gelmiş olsa, onlar için de aynısını yapardık. Türkiye Ermeni soykırımını kabul etmekle önemini yitirmez” dedi.

HABERE YORUM KAT