1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. Antik kentte asker ne kazısı yaptı?
Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

Antik kentte asker ne kazısı yaptı?

A+A-

Balyoz Eylem Planı’nda geçen Çarşaf ve Sakal kod adlı provokatif ve kanlı tasarıları hatırlarsınız.. (Biri Fatih, diğeri Beyazıt Camii’ne, Cuma namazı sırasında yapılacak bombalı saldırılar..)

Her iki planın da, Konya İl Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Özçoban’ın bilgisayarından çıktığı iddia edilmişti.. Hatta Çarşaf Planı sadece bilgisayarından çıkmış olsa bile, Sakal Planı içinde, bizzat “lider” olarak ismi geçiyordu Özçoban’ın.. Bu iddiayla tutuklandı ancak birkaç ay sonra serbest kalıp, görevinin başına döndü..

¥

 

Özçoban, söz konusu planda yer alan iddialara göre, o dönem Jandarma Binbaşı idi.. Çok şükür ki, Ne Çarşaf, ne de Sakal planları işledi.. Başka planlar işlemiş midir bilemeyiz.. Yaşadığımız bazı olaylar, bu planın bir parçası mıdır? Elimizde kuvvetli şüpheler olsa da, dava sonuçlanmadan bilemeyiz elbette.. Peki plan işlemediğine göre, acaba sonra ne oldu? Yani bu planlar yazıldıysa, hesaplar yapıldıysa 2003 tarihinde, takip eden iki yıl boyunca da bir şekilde hayata geçirilmediyse, hazırlanan ekip sonra ne yaptı?

 

¥

 

Hemen dönelim, o günlerin Aydın’ına.. Elimde 02.02.2005 tarih ve loj:6610-2-05 / (2271) (540) sayılı bir görevlendirme yazısı var.. İl Jandarma’dan, Tabur komutanlığı emrine, şu şu iş makinesi üç günlüğüne verilsin diyor..  Görevlendirme yazısı, Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı’na da kayıt ettiriliyor.. Yazının resmiyetten çıkması ve fiiliyata geçmesi için ise, Kurmay Başkanı tarafından arkasına bir not düşülüyor.. “Makine verilsin, çalışılsın, iş bittiğinde geri gönderilsin” anlamına gelebilecek bir not.. Notu parafe eden Kurmay Başkan ise; J.Bnb.Hüseyin Özçoban..  

 

Buraya kadar mesele yok.. Zira iş makinesini kanalizasyon ya da çevre düzenlemesi işinde kullanacaklarsa tabii mesele yok.. Oysa bir bakmışsınız, iş makinesi (kazıcı yükleyici mastaş), almış başını Tralleis Antik Kenti’nin yolunu tutmuş.. Alan askeriyenin sorumluluk sahası içinde fakat, 1. derece sit alanı.. İçeriden itirazlar gelmesine rağmen, söz konusu tarihte o kazıların yapıldığı da belgeli.. O iş makinesi bölgede üç gün boyunca çalıştı.. Üç gün boyunca çalıştığı, bizim elimizdeki belgelerden edindiğimiz izlenim. Zira sürekli bölgede kazı yapmak için izin istendiği ancak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, istenen izni vermediği de görülüyor.. Bu da şöyle bir şüpheye sebep oluyor: “Acaba, daha kaç kez çalıştı bu iş makinesi bu bölgede?”

 

¥

 

Hemen ilgili yasayı hatırlatalım ve kaygılarımıza gelelim.. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu: İzinsiz müdahale ve kullanma yasağı: Madde 9..  “...... sit alanlarında inşaî ve fizikî müdahalede bulunulamaz........ kazı veya benzeri işler inşaî ve fizikî müdahale sayılır...” Cezalar: Madde 65.. “.......iki yıldan beş yıla kadar ağır hapis ve ağır para cezası....” 

 

¥

 

Peki ne aradı asker iş makinesiyle? Ne gömdü? Yahut gömülü haldeki neyi çıkardı? Neden iş makinesine ihtiyaç duydu? Daha basit sistemler kullanılarak sonuca ulaşılamaz mıydı? Bütün bu Aydın’da yaşananların, Balyoz ile bir ilgisi, bir bağlantısı var mı? Balyoz’u soruşturan savcılar, bu kazıyla da ilgilendiler mi? 

 

Kalın sağlıcakla..

 

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT