1. HABERLER

  2. HABER

  3. Antalya Valiliği Bazı Bilgisayar Oyunlarını Yasakladı
Antalya Valiliği Bazı Bilgisayar Oyunlarını Yasakladı

Antalya Valiliği Bazı Bilgisayar Oyunlarını Yasakladı

Antalya Valiliği, 18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunların, internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde oynanmasını il genelinde yasakladı.

A+A-

Yasaklanan Oyunlar

Antalya Valiliği tarafından alınan kararla, 18 yaşından küçüklerin internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde, “Bloodrayne, Bloodrayne 2, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, San Andreas, Grand Theft Auto 3, Grand Theft Auto 2, Grand Ilieit Auto (Add OK), Hitman, Global Operations, Sniper Elite, Battlefield Vietnam, Wolfenstein, The Godfather, The Godfather II, Metin2, Knight Online, Call Of Duty ve Half Life” adlı oyunların oynanmasının yasaklandığı kaydedildi.

Yasaklamanın Gerekçesi

Açıklamada, yasaklanma gerekçesi, 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” hakkında kanuna dayandırıldığı belirtildi.

Yasak konulan oyunların uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik edebileceği kaydedildi.

Yasağa Uymayanlara Para Cezası

12 yaşından küçüklerin bilgisayar oyunu oynanan salon ve internet kafelere veli veya vasileri eşliğinde girebileceklerine değinilen açıklamada, 15 yaşından küçüklerin yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00'den sonra iş yerlerine alınmayacakları, yasaklara uymayan işletmeci ve sorumlular hakkında da idarî para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Sputnik News

HABERE YORUM KAT