Anonymous’tan Guantanamo’yla Dayanışma

21.05.2013 14:00
Anonymous’tan Guantanamo’yla Dayanışma
Anonymous, Guatanamo’da bulunan tutsakların uzun süredir yürüttüğü açlık grevine destek verme kararı aldı.

Yaptığı eylemlerle tüm dünyada tanınan Anonymous isimli bilgisayar korsanları ağı, ABD’nin Guatanamo’da bulunan hapishanesindeki tutsakların uzun süredir yürüttüğü açlık grevine 3 günlük destek verme kararı aldı.

Anonymous ve Code Pink Forum gibi Batılı siyasi gruplar, kararlarının ABD tarafından mahkemesiz hapsedilmiş olan tutsakların eylemlerinin 100. gününe denk getirildiğini açıkladı.

Kampanyanın amacı Küba adasında yer alan ABD üssünde yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek.

Dayanışma örgütleri konu hakkında Beyaz Saray'a, ABD Savunma Bakanlığı'na, Kongre'ye ve ABD Ordusu'na mektup yazılması çağrısında bulunuyor.

Dünyanın en pahalı hapishanesi sayılan Guantanamo Üssü hapishanesinin bulunduğu Küba toprakları yüz yıl önce ABD tarafından işgal edilmişti.

“Terörist” oldukları iddia edilen Müslümanlar hapishanede mahkemesiz tutuluyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) hapishanenin faaliyeti için her yıl 177 milyon dolar ayırıyor. Ayrıca yakın zamanda Deniz Üssü'ndeki askeri kampın modernizasyonu için 50 milyon dolar harcandı.

Hapishanede bulunan 166 tutsağın 130'unun katıldığı açık grevinin radikalleşmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama Nisan ayında hapishaneyi kapatma sözünü yineledi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim