1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anonymous Ku Klux Klan Üyelerini Deşifre Etti
Anonymous Ku Klux Klan Üyelerini Deşifre Etti

Anonymous Ku Klux Klan Üyelerini Deşifre Etti

İnternet korsanı eylemci grup Anonymous, ırkçı Ku Klux Klan (KKK) örgütüne sempati duyduğu iddia edilen bin kişinin kimlik bilgilerini paylaştı.

A+A-

Grup, bilgilerin yayınlanmasını ırkçı şiddete karşı "bir tür direniş" olarak tanımladı.

KKK geçen yıl ABD'nin Ferguson kentinde siyah bir gencin polis tarafından öldürülmesini protesto edenlere karşı "ölümcül güç" kullanma tehdidinde bulunmuştu.

Geçen hafta da KKK üyelerine ait olduğu iddia edilen kimlik bilgileri yayımlanmış ve daha sonra bu listenin sahte olduğu anlaşılmıştı.

Listede bazı ABD'li siyasetçiler de KKK üyesi gözüküyordu. Anonymous grubu resmi Twitter hesabından bu listeyle ilgileri olmadığını açıklamıştı.

Bu son yayımlanan listedeyse Facebook ve Google+'da KKK bağlantılı grupları "beğenenler"in sosyal medya profilleri bulunuyor. Profillerin birçoğunda ırkçı resim ve sloganlar bulunuyor.

Kişilik özellikleri

Anonymous, listedeki isimleri son bir yıldır "uzman kaynaklarla söyleşiden dijital casusluğa" kadar değişen bir dizi yöntemle ele geçirdiklerini açıkladı.

Grup isim listesiyle birlikte yayımladığı açıklamada "Bu listedekilerin bazıları tehlikeli, sosyopat bireyler. Bazıları da değil" dedi.

Ancak bazı gözlemciler listeden pek de etkilenmişe benzemiyor.

ABD'deki Antisemitizmle Mücadele Örgütü Anti Defamation League'in Aşırılıklarla Mücadele Merkezi'nden Mark Pitcavage Vice News'e yaptığı açıklamada listeyi "alçak daldaki meyve" diye tanımladı ve kamuya açık kaynaklardan toplandığını söyledi.

Pitcavage "Çünkü bu insanların çoğu KKK üyesi olduklarını zaten gizlemiyor" dedi.

Anonymous geçen yılın Kasım ayında da KKK ile bağlantılı bir internet sitesine saldırmış ve iki Twitter hesabını ele geçirmişti.

1965’te kuruldu

Ku Klux Klan (KKK), 24 Aralık 1965’te ABD’de, Tennessee'de kurulan siyahi karşıtı ırkçı gizli örgüt. Kurucuları; Büyük Büyücü olarak bilinen Nathan Bedford Forrest, Yüzbaşı John C. Lester, Binbaşı James R. Crowe, John D. Kennedy, Calvin Jones, Richard R. Reed, Frank O. McCord'dır. “Birth of a Nation" filmi ile kendilerini duyurdular.

Örgüte katılanlar arasında da, iç savaş öncesi kurulmuş olan "Knights of the Golden Circle" (Altın Çember Şövalyeleri) adlı gizli cemiyetin üyelerinin çokluğu dikkat çeker.

Ku Klux Klan örgütü Amerika İç Savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah - beyaz eşitliğine karşı çıkmıştır. Amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuşlardır.

Örgüt iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960'larda tekrar canlanmıştır.

Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir. (Kaynak: BBC)

HABERE YORUM KAT