1. HABERLER

  2. HABER

  3. Annelerin Eylemine Destek Büyüyor
Annelerin Eylemine Destek Büyüyor

Annelerin Eylemine Destek Büyüyor

Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin başlattığı eyleme destek büyüyor...

A+A-

Şeyhmus Çakan/STAR

Diyarbakır’da 15 yaşındaki çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen aileler, onların serbest bırakılmaları istemiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye önünde başlattıkları oturma eylemi sürüyor.

Selahattin Eyyubi Anadolu Lisesi öğrencileri 15 yaşındaki H.G. ve F.A.E., Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 23 Nisan'da düzenlenen pikniğe katılırken PKK'lılar tarafından kandırılarak dağa götürüldüğü öne sürüldü. Ayrıca 4 Nisan'da Abdullah Öcalan'ın doğum günü etkinliği için Adana'dan Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'ne gittikten sonra dönmeyen H.T.'nin ailesi de çocuklarının PKK üyeleri tarafından kandırılarak kaçırıldığını öne sürdü.

ANNELER AĞLAMASIN

Üç ailenin yanına bugün 17 yaşındaki oğlundan yaklaşık 1 aydır haber alamayan Yüksel Karaşin de katıldı. Oğlundan 29 Nisan'dan bu yana haber alamadığını belirten anne Karaşin, "Anneler ağlamasın. Çocuğumdan hala bir haber yok. Baktım burada bir eylem var, bende gelip bu eyleme katıldım. Çocuğum gelemeyinceye kadar ben buradan gitmiyorum. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak onlara sesleniyorum. Sesimi duysunlar, çocuğumu getirsinler. Ben çocuğumu istiyorum. Bizi kimse aramadı, geldim buraya Kışanak'la görüşmek için 4-5 saat bekledim benimle görüşmedi, içeriye almadılar. Bizimle ne için görüşmüyor. Gelsin desin sizin derdiniz nedir? Biz köpek değiliz insanız burada, biz anneyiz. Gelsin bize desin bunlar neden burada oturuyorlar. Bu anneler ne için ağlıyor diye sorsun. Anneler ağlamasın diyorlar, barış var diyorlar. Bizim çocuğumuzu getirsinler. Getirmeyinceye kadar ben burayı başlarına yıkarım bir yere de gitmeyeceğim" dedi.

BARIŞ SÜRECİNDE ÇOCUKLAR NEDEN DAĞA GÖRÜLÜYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı çözüm sürecinin devam ettiğini ve annelerin uzun bir süreden beri ağlamadığını dile getiren Baba Ahmet Karaşin ise oğlu A. K.'nin evden çıkıp bir daha geri dönmediğini belirterek, "Bir yandan barış diyorlar, bir yandan da çocukları götürüyorlar. Böyle barış olur mu? Kışanak'a çıktık, il binasına gittik bizi almadılar. Bizim böyle bir yetkimiz yok dediler. Peki kiminle ilgisi var. Bu çocukları kim toplayıp götürüyor. Bunlar nasıl gidiyor. Madem ilgisi yoksa bunlar nasıl gitti. Bizim çocuğumuzu nasıl götürmüşlerse öylede getirecekler" dedi. H.G'nin annesi Safiye G, 29 gündür kızını görmediğini ve kızını özlediğini ve geri istediğini belirterek, şöyle konuştu: "Her yere başvurduk ama, bir ses çıkmadı herkes yalan söylüyor. Bugün, yarın diye diye bugüne kadar bizi getirdiler. Kızımı istiyorum, kimin yetkisi varsa herkesten yardım istiyorum. Çocuklarımızı getirsinler bütün dünyaya sesleniyorum kızımı istiyorum. Çocuklarımız daha 15 yaşında. Kızımı piknik için götürdüler, oradan alıp götürmüşler. Kızımı dağa yollamışlar, kaçırmışlar, arkadaşları okul çantasını getirdiler. 'Kızını alıp götürdüler' dediler. O şekilde kaçırıldıklarını öğrendik. Onu ikna etmişler, götürdüler. Gerillalar onlara, 'aileleriniz için dağa geliyorsunuz' demişler. Bu eylemi çocuklarımız gelmeyene kadar gitmeyeceğiz çocuklarımızı getirsinler biz eve gideriz. Evde kimse yoktu ben ve kızım tek kalıyorduk. Babası yurt dışında çalışıyordu. Herkese sesleniyorum Başbakana, Cumhurbaşkanına kimin ne elinde ne varsa herkese sesleniyorum; Allah için çocuklarımızı bize getirsinler."

"PKK, CENEVRE SÖZLEŞMESİYE UYSUN"

F.A.E'nin annesi Mahfuze E. ise, oğlunun kandırılarak dağa gönderildiğini, 15 yaşındaki çocuğun iradesinin olamayacağını ifade ederek, şöyle dedi: “Çocuğumun geri gelmesi için tüm yetkililere buradan çağrıda bulunuyoruz. Tüm aileler burada oturmuşuz, çocuğumuz gelinceye kadar burada oturmaya devam edeceğiz. Çocuğum daha 15 yaşında başarılı bir öğrenci o dağda savaşamaz, benim oğlum kimseyi öldüremez, kimseye bir şey yapamaz ve oğlumun öldürülmesini istemiyorum. Barışın gelmesini istiyorum, hiçbir anne ağlamasın buradaki oturma eyleme tüm anneler için geçerlidir. Burada askerler, gerillalar, militanlar ölmesin, çocuklarımızı geri gönderin barışın bir an önce gelmesini istiyoruz. Benim oğlumun idealleri vardı okuyup doktor olmak istiyordu. Başarılı bir öğrenciydi, Allah'tan ümidimizi kesmedik. 23 Nisan'da 5 çocuk götürülmüştü, 3 tane çocuk gönderildi, 2 tanesi daha gelmedi. Başbakanımıza da güveniyorum, bu barış sürecini hızlandıracağına inanıyorum. Çünkü, hiçbir anne ağlamasın asker annesi, gerilla annesi ağlamasın artık, dağdaki çocuklar uzaydan gelmiyor. Bu halkın çocukları, benim çocuğum 15 yaşında daha. Yarın öbür gün çocuğum terörist diye adlandırılacak. Burada PKK'nın Cenevre sözleşmelerine uymalarını istiyoruz. 15 yaşındaki çocuk dağa götürülemez, dağda ne yapabilir ki ben çocuğumun odasına giremiyorum, kitapları kıyafetleri olduğu gibi masada kaldı. Kıyafetlerine dokunuyorum, kokusunu alıyorum çocuğumu bana geri göndersinler. Eylemimiz devam edecek çocuklarımız gelene kadar bir anne olarak yüreğim yanıyor çocuğumu istiyorum."

OĞLUMUN BİR AYAĞI SAKAT

Bugün dua edip Kuran-ı Kerim okuyan 4 aileye 18 yaşındaki oğlundan yaklaşık 1 aydır haber alamayan Zeynep Baytop ile 4 yıldır oğlundan haber alamayan Hediye Yıldız'da katıldı. Oğlundan 8 Nisan'dan bu yana haber alamadığını gözyaşları içerisinde anlatan Baytop, "Televizyonda annelerin eylemini görünce bende geldim. Oğlum okula gitmiyordu bir yerde çalışıyordu. Bize bakıyordu, eşim hasta bize o bakıyordu. Bir ayağı doğuştan sakat 8 Nisan günü beni aradı hep ağlıyordu. Bana anne beni merak etme dedi ağlayarak o günden sonra ona ulaşamadık. Bir yerlerden dağa gittiğini biliyoruz. Ben çocuğumu istiyorum. Allah rızası için benim oğlumu göndersinler. Bizim ciğerimizi yaktılar, onların hiç ciğeri çocukları yok mu. Babasına sırt çıkıyordu, kardeşleri ben perişan oldum. Ben çocuğumu istiyorum. Allah rızası için çocuğumu yollasınlar" dedi.

Oğlunun 2011 yılında Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek lisesin de okurken dağa gittiğini söyleyen anne Hediye Yıldız, "Benim oğlumu 4 yıl önce götürdüler. Burada annelerin eylem yaptığını duyunca bende geldim. Yıllardır oğlumun yolunu gözlüyoruz. Bende oğlumu istiyorum, benim oğlumu da göndersinler. Oğlumun ses tellerinde problem vardı. Sesi çıkmıyordu. Bizimle bile güçlükle anlaşıyordu. Bende çocuğumu istiyorum. Artık barış gelsin çocuklarımız gelsin" dedi.

HABERE YORUM KAT