1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anneler Dağa Kaçırılan Çocuklarının Yolunu Gözlüyor
Anneler Dağa Kaçırılan Çocuklarının Yolunu Gözlüyor

Anneler Dağa Kaçırılan Çocuklarının Yolunu Gözlüyor

Çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan 57 anne, endişeli şekilde evlatlarının geri dönmesini dört gözle bekliyor.

A+A-

Çocuklarının PKK örgütünce kaçırıldığını belirten ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önü ile Dağkapı Meydanı'nda başlattığı oturma eylemi 10'ncu gününe girdi. Erzurum, Van, Bitlis, Mardin ve Batman'dan gelen ailelerin de destek vermesiyle eyleme katılanların sayısı 46'ya ulaştı.

Çocuklarının resimlerini ellerinden düşürmeyen ve onları öpüp okşayarak özlemini gidermeye çalışan annelerin feryatları yürekleri dağlıyor.

Evlatlarından ayrı kalmanın verdiği üzüntüyü derinden yaşayan anneler, oturma eyleminde tanıştıkları ve kendileri gibi aynı sıkıntıyı çeken diğer kadınlara sarılarak gözyaşı döküyor. Çocuklarına duydukları özlemi ifade etmeye çalışan anneler, günlerdir uykusuz ve gıdasız kalmanın sebep olduğu dirençsizlik nedeniyle zaman zaman fenalaşıp bayılıyor.

Bayılan kadınlara 112 Acil Servis ekipleri olay yerinde müdahale ederken, bazıları sedyeyle götürüldükleri ambulans veya hastanede tedavi ediliyor.

Bitlis

Bitlis'in Hizan ilçesinde Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıfta okuyan ve aynı zamanda astım hastası olan 16 yaşındaki Vedat Aydın'ın ailesi de, evlatlarının yolunu gözlüyor. PKK'nın elinde olduğunu öğrendikleri çocuklarını geri getirmek için 7 gün Kaymakamlık önünde eylem yapan Aydın ailesi, olumsuz hava koşulları nedeniyle eyleme son vermek zorunda kaldı.

İzmir

İzmir'de de çocukları dağa kaçırılan 6 ailenin endişeli bekleyişi sürüyor. Polise başvuran 4 aile, çocuklarının yanı sıra mahalleden de 2 gencin PKK dağ kadrosuna katılmak üzere götürüldüğünü belirterek, evlatlarının bir an önce kurtarılmasını istiyor.

Ailelerin verdiği bilgiye göre, Mehmet Urak (18), Kamuran Gökay (19), Emrah Fırtına (22), Adem Tekik, Selam Öztürk'ten (20) ile askerlik yaparken firar eden Salim Kalın'dan (20) haber alınamıyor.

Bunun dışında İzmir'den 13 ailenin daha çocuklarının kayıp olduğuna ilişkin başvurusu bulunuyor.

Adıyaman

Adıyaman'da ise Arzu Kahraman (17) ve Ruken Yıldız (15) adlı iki öğrencinin 5 Mayıs'ta dağa kaçırıldığı bildirildi. Çocuklarının kandırıldığını dile getiren aileler, evlatlarının kurtarılması için yardım talebinde bulunuyor.

İstanbul

İstanbul'da 2 aile, PKK örgütünce dağa kaçırıldığını öğrendikleri çocuklarının yolunu gözlüyor. Ailelerden, Seda Yılmaz oğlunun, Erdal Eren de yeğeninin dağa kaçırıldığını belirttiler.

"14 yaşındaki çocuğum sara hastası"

Van'ın Muradiye ilçesinden gelen anne Sürreya Toklar, yaklaşık 50 gün önce kaybolan 14 yaşındaki oğlu Efekan Toklar'ın sara hastası olduğunu ve 7 yıldır ilaç kullandığını söyledi.

Lise öğrencisi oğlunun tek başına yaşamasının mümkün olamayacağını ifade eden Toklar, şöyle konuştu:

"14 yaşındaki çocuğum sara hastasıdır. O akşamları karanlıktan korkar, tek başına yatamaz. Elektrik kesildiğinde de dahi ağlayarak beni yanına çağırıp, 'Anne ben korkuyorum" diyordu. Oğlum hasta olduğu için orada yaşayamaz. Sara hastası evladımı bana versinler çünkü onun bana ihtiyacı var."

"10 gündür yemek yiyemiyorum, suyla yaşıyorum"

Gaziantep'ten eyleme destek vermek için gelen anne Hayriye Esendemir ise Kafkas Üniversitesi'nde sınıf öğretmenliği bölümünü okuyan kızı Büşra Esendemir'in 10 gündür kayıp olduğunu kaydetti.

Kızına kavuşmayı arzu ettiğini vurgulayan Esendemir, "Ben de bir anne olarak destek olmaya geldim. Onu öğretmen olsun tüm insanlara yararlı olsun diye okuttum. Hepimiz kül olduk. 10 gündür yemek yiyemiyorum, suyla yaşıyorum" dedi.

"Diğer çocuğum engelli"

Anne Ayşe Güler lise son sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki oğlu Berat Güler'den 7 aydır haber alamadığını söyledi.

İki erkek çocuğu bulunduğunu kaydeden Güler, "Biri dağa gitti, diğer çocuğum engelli. Okula gitmişti, sonra kayboldu. Oğlumu istiyorum başka hiç bir şey istemiyorum" ifadesini kullandı.

Daha 12 yaşında 

Mardin'den gelen anne Bedriye Eşiyok, ortaokul öğrencisi oğlu Mazlum'un 28 gündür kayıp olduğunu belirtti.

Oğlunun top oynamak üzere evden ayrıldığını ancak bir daha kendisinden haber alamadıklarını anlatan Eşiyok, "Oğlum Mazlum daha 12 yaşında top oynamak için dışarı çıktı nasıl götürdüler anlamadım. Oğlum daha çok küçük onu bana geri gönderin" dedi.

PKK gençleri ve çocukları Kürtçe dil kursları ve sosyal faaliyetlerle kandırıyor

PKK'nın eleman kazanmak için Kürtçe dil kursları ve sosyal faaliyetlerle bir araya getirdiği gençleri ve çocukları, propaganda yöntemleriyle sempatizan haline getirdiği ve kuryeler aracılığıyla kırsala götürdüğü belirtildi.

Diyarbakır'da bir grup annenin "çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı" gerekçesiyle yaptıkları oturma eylemiyle gündeme gelen PKK örgütünün kırsal kadrosuna adam kazandırmaya yönündeki faaliyetler kapsamında, İzmir'de de bazı ailelerin mağduriyet yaşadığı bildirildi.

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, PKK örgütü taraftar toplamak amacıyla, İzmir'e göçle gelenlerin yoğunlukta olduğu Buca, Bornova, Karabağlar, Torbalı ve Menemen ile Konak ilçesi Kadifekale semtlerinde yaşayan çocuk ve gençler ile üniversite öğrenimi için kente gelenleri hedef alan çalışmalar yürütüyor.

KCK'nın yürüttüğü propaganda, eyleme sürükleme gibi faaliyetlerle İzmir'de 2013 yılı başından bu yana 4'ü 18 yaşın altında toplam 39 kişi ailelerinden uzaklaştırıldı. Örgütün kırsal kadrosuna götürüldüğü iddia edilen bu kişilerden 9'unun kadın olduğu öğrenilirken, 19 ailenin de durum karşısında emniyet güçlerine kayıp müracaatında bulunduğu kaydedildi.

Bu kişiler arasında yer alan Nurettin Ö, nisan ayında Şırnak'ta güvenlik güçlerine teslim olurken, 4 kişi ise güvenlik güçlerince yakalandı. 34 kişinin ise halen PKK örgütünün kırsal alandaki faaliyetleri içinde olduğu değerlendiriliyor.

AA

FOTO GALERİ

HABERE YORUM KAT