1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anna'nın Katili Yakalandı; Ya Tetikçiler?
Annanın Katili Yakalandı; Ya Tetikçiler?

Anna'nın Katili Yakalandı; Ya Tetikçiler?

Rusya’da 2006 yılında öldürülen araştırmacı-gazeteci Anna Politskovskaya’nın katil zanlısı Çeçenistan’da yakalandı. Zanlı Mahmudov, Çeçenistan’da gözaltına alınarak Moskova’ya götürüldü.

01 Haziran 2011 Çarşamba 14:30A+A-

Rusya'da 2006 yılında öldürülen araştırmacı-gazeteci Anna Politskovskaya'nın katil zanlısı Çeçenistan'da yakalandı.

Rus haber ajansı RİA Novosti, katil zanlısı Rüstem Mahmudov'un Çeçenistan'da gözaltına alınarak Moskova'ya götürüldüğünü duyurdu. Çeçenistan'daki insan hakları ihlalleri ile Rusya'da üst düzey yolsuzlukları araştıran ve Kremlin'i sivri bir dille eleştiren Politkovskaya, 2006'da, evinin bulunduğu binada öldürülmüştü.

Öldürülmeden kısa bir süre önce Çeçenistan'da yürütülen kirli savaş hakkında yeni bir araştırmaya başlayan Politkovskaya, genç kuşaktan Çeçenlerin maruz kaldığı sistematik işkence ve toplama kampına dönüşen ıslahevleri ile uğraşıyordu.

Politkovskaya'nın çalıştığı Novaya Gazeta gazetesi yayın yönetmeni yardımcısı Sergei Sokolov, Mahmudov'un cinayetin sorumlusu olduğuna inandıklarını söylerken, Politkovskaya'nın aile avukatı Anna Stavitskaya, katil zanlısı Mahmudov'un gözaltına alınmasının cinayetin çözüldüğü anlamına gelmediği savundu: "Cinayet ancak, bunu planlayan asıl kişilerin bulunup cezalandırılmasıyla çözülür."

Mahmudov'un iki erkek kardeşi Cebrail ve İbrahim'in Politkovskaya olayında araç desteği, eski polis Sergey Hacıkurbanov'un da lojistik destek sağladığı iddia ediliyor. Üç kişinin 2009'da çıkarıldıkları mahkemede beraatlarına karar verilmiş, Savcılığın itirazı üzerine üst mahkemede yeniden görülen dava süreci ise devam ediyor.

HABERE YORUM KAT