1. HABERLER

  2. HABER

  3. İNTERNET

  4. "Anlık Yazışmaya İzin Veren Oyunlar Çocuklar İçin Riskli"
"Anlık Yazışmaya İzin Veren Oyunlar Çocuklar İçin Riskli"

"Anlık Yazışmaya İzin Veren Oyunlar Çocuklar İçin Riskli"

Uzmanlar, internet üzerinden yapılan çocuk istismarlarına dikkat çekerek, anlık yazışmaya izin veren tüm oyunların risk taşıdığına dair uyarıda bulundu.

A+A-

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı,internet üzerinden yapılan çocuk istismarları hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ailelerin bilinçlendirilmesi için kamu spotları hazırlanmasının önemli olduğunu belirten Narlı, “Birçok anne ve baba için çocuğunun online oyun oynaması çok normaldir. Aileler bunu denetleme gereği duymuyor. Bunu fark eden çeteler de bu durumdan yararlanarak çocuklara tuzaklar kuruyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Sosyal Medya Kullanımına Başlama Yaşı 15-16 Olmalı”

Pedagoji Derneği Başkanı Uzman Pedagog Mehmet Teber ise, çocukları istismar eden kişilerin ilk tercihlerinin sosyal medya olduğuna vurgu yaparak, “Çocuklara ulaşmak için Facebook veya Whatsapp uygulamalarını kullanıyorlar. Şu anda gündemde birkaç oyunun ismi geçse de anlık yazışmaya izin veren tüm oyunlar risk içeriyor.” diye konuştu.

Sosyal medya kullanımına başlama için uygun yaşların 15-16 olduğunu aktaran Teber, “İnterneti yasaklamak çözüm değil. Ebeveynler iyi birer teknoloji ve internet okuryazarı olmalı.” ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT