1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Ankara'daki Patlamayla Alakalı Kan İhtiyacı Bulunmamaktadır"
"Ankara'daki Patlamayla Alakalı Kan İhtiyacı Bulunmamaktadır"

"Ankara'daki Patlamayla Alakalı Kan İhtiyacı Bulunmamaktadır"

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada: "Kan ihtiyacı bulunmamaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmekte olup lojistik ve insan kaynağı anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır." denildi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı’nca Ankara Tren Garı'nda yaşanan patlama sonrası olay yerine 56 tam donanımlı ambulans sevk edildiği, aynı bölgede 10 ambulansın hazır bekletildiği ve gerektiğinde devreye sokulmak üzere 5 ambulans helikopter görevlendirildiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara merkezindeki bütün hastanelerde uzman doktorların görev başında olduğu, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinin aktif bir şekilde hizmet verdiği belirtildi.

Türk Kızılayı’nın Çalışmaları

Türk Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada da Ankara Tren Garı civarında yaşanan bombalı eylemde ölü ve yaralı olduğu bilgisi üzerine alarm durumuna geçildiği ve yaralıların tedavisinin yapıldığı hastanelerin kan ihtiyacının karşılanmaya başlandığı belirtildi.

Kan talebini karşılayabilecek stokları hazır bulunduran Türk Kızılayı'nın bölgedeki tüm ekiplerini hastanelerden gelecek istekleri hızla karşılama konusunda harekete geçirdiği ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Gerekli görülmesi hâlinde çevre illerdeki kan merkezlerindeki kan stoklarını da yaralıların tedavisinin yapıldığı hastanelere sevk etmek için hazır bulunduran Türk Kızılayı, duyarlılık gösterip kanı bağışlamak isteyen vatandaşlardan da kan alımı yapacak. Bu konuda da tüm kan bağış merkezlerini alarm duruma geçiren Türk Kızılayı, gelişmeleri yakından takip etmektedir.".

"Hastanelerdeki Yığılmalar, Müdahaleyi Engelleyebilir"

Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan stoklarının yaralıların ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğunu, kan vermek isteyenlerin, hastanelerdeki müdahaleleri engellememesi için Kızılay Kan Alma birimlerine başvurmasını istedi.

Akar, saldırıları kınayarak patlamada yaşamını yitirenlere baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.

''Dinamik Bir Şekilde Çalışıyoruz Tüm Tedbirleri Aldık"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saat 10.15'ten itibaren Ankara'daki patlamada yaralananların yaşama tutunmalarıyla ilgili dinamik şekilde çalıştıklarını, tüm acillerde, hastanelerde ve ameliyathanelerde gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Müezzinoğlu, Ankara'daki ekiplerin yanı sıra çevre illerden de genel cerrah, beyin cerrahi uzmanı ve anestezi uzmanı ekiplerinin devreye sokulduğunu bildirdi.

Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da sabah saatlerinde meydan gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT