1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ankara'da 'Cumhuriyet Mitingi' Gerginliği
Ankarada Cumhuriyet Mitingi Gerginliği

Ankara'da 'Cumhuriyet Mitingi' Gerginliği

İzinsiz 29 Ekim yürüyüşünde, barikatı aşmak isteyen gruplara müdahale edildi.

A+A-

İzinsiz yürüyüş Başkent'te gerginliğe yol açtı. Ankara Valiliği'nin güvenlik gerekçesiyle izin vermediği 29 Ekim yürüyüşünde polis, barikatı aşmak isteyen gruplara müdahale etti.

Grubun direnmesi üzerine zaman zaman arbede yaşandı. Bir süre sonra polisin barikatı kaldırması ile gerginlik son buldu.

Gösteri ve yürüyüş için buluşma adresi Birinci Meclis'in önüydü. CHP ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteklediği 29 Ekim yürüyüşüne Ankara Valiliği izin vermemişti.

Arbede Yaşandı, Polis Gaz ve Tazikli Suyla Müdahale Etti

Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan gruplar Birinci Meclis önüne gelirken, kalabalığa bir başka grup daha katılmak istedi. Polis, grubun geçişine izin vermedi.

Göstericiler polisin üzerine yürüyünce olan oldu. Polis, kalabalığı dağıtmak için duruma müdahale etti. Olaylar yatışmadı, grup ısrarını sürdürdü...

Polis bunun üzerine, panzerlerden tazyikli su püskürttü. Olaylar sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da alandaydı.

Barikat Kaldırıldı, Yürüyüşe Katılanlar Anıtkabir'e Yürüdü

Müdahalenin ardından polis barikatı kaldırdı. Gösteriye katılan gruplar Tandoğan'dan Anıtkabir'e kadar yürüdü. Katılımcılar Anıtkabir'de buluştuktan sonra dağıldı.

İçişleri Bakanı Havadan Denetledi

İzinsiz gösteride 5 bin polis görev yaptı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de çalışmaları helikopterle havadan denetledi. Çıkan olaylarda gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

Kılıçdaroğlu "Cumhuriyet Bayramı Yasaklamalara Rağmen Kutlandı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'daki izinsiz 29 Ekim yürüyüşünü, "Cumhuriyet tarihinde ilk kez 29 Ekim Bayramı bütün yasaklara ve engellemelere rağmen halk tarafından kutlanıyor" sözleriyle değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, kendisine biber gazı sıkıldığı iddialarını ise yalanladı.

İstanbul'a hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Cumhuriyet tarihinde ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bütün yasaklara ve engellemelere rağmen halk tarafından kutlanıyor, Cumhuriyet törenine bayram törenine katılan onbinlere teşekkürlerimi sunuyorum. Devletin bütün organları engellemek istedi ama onbinler elllerine bayraklarını aldılar şanları ile şerefleri ile o meydana geldiler son derece mutluyum. Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak kadar doğal ne olabilir?"

"Ben Etkilenmedim"

Kendisine biber gazı sıkıldığı iddialarını yalanlayan CHP Lideri, "Ben etkilenmedim. Çünkü öyle bir olay olmadı benim açımdan" dedi. (trt)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum