1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Ankara ve ODTÜ'de Başörtüsü Yasağı Sürüyor
Ankara ve ODTÜde Başörtüsü Yasağı Sürüyor

Ankara ve ODTÜ'de Başörtüsü Yasağı Sürüyor

Çoğu üniversitenin kayıt işlemlerinde istenen vesikalık fotoğraf için "kolaylıkla tanınma" şartı dışında başka bir şart belirtilmezken ODTÜ ve Ankara Üniversitesi gibi bazı üniversitelerin yasaktan yana tutumları devam ediyor.

05 Eylül 2011 Pazartesi 02:53A+A-

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yaptığı değişiklik doğrultusunda, çoğu üniversite kayıt işlemlerinde istenen fotoğraf için "kolaylıkla tanınma" şartı dışında başka bir şart aramazken Ankara ve ODTÜ gibi bazı üniversitelerin yasaktan yana tutumları devam ediyor. Başörtülü öğrenciler her yıl olduğu gibi yine kayıtlarda keyfi yasaklarla karşı karşıya kalmaktan endişe ediyor.

Çoğu üniversitenin kayıt işlemlerinde istenen vesikalık fotoğraf için "kolaylıkla tanınma" şartı dışında başka bir şart belirtilmezken Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Ankara Üniversitesi (AÜ) gibi bazı üniversitelerin yasaktan yana tutumları devam ediyor. ODTÜ’den kayıt için açıklanan kılavuzda istenen fotoğraflar için, “Önden görüntülü, öğrenciyi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde, baş ve boyun açık” deniyor. AÜ’de ise yasağı kamufle etmek için biyometrik fotoğraf şartı getirilmiş. Bilgi almak için üniversitenin öğrenci işleri dairesini arayan veliler, kendilerine “biyometrik fotoğrafın başı açık çekilmiş olması gerektiğinin” söylendiğini ifade ediyorlar.

PASAPORTTA BİLE YOK, AÜ’DE VAR

Oysa biyometrik fotoğraf şartı ÖSYM tarafından açıklanan kayıt şartlarında yok. Son değişikliklerin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından pasaport başvurularında da biyometrik fotoğraf isteniyor, ancak pasaport için bile başı açık olması şartı aranmıyor. Keyfi yasakta ısrar eden bir diğer yüksek okul da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi. Fakülte tarafından yeni kayıt işlemleri için istenen fotoğraflarla ilgili, “başı açık” şartı ileri sürülüyor.

ÖSYM, YASAĞI KILAVUZDAN ÇIKARDI

Oysa ÖSYM, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan, üniversiteye yerleşmeye hak kazanan adaylardan kayıt yaptırırken istenen fotoğrafların “son altı ay içinde önden, başı açık; adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olması" koşulunu çıkardı. Eski kılavuzdaki, "Son altı ay içinde önden, başı açık; adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 12 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf" ifadesi, yeni kılavuzda "12 adet 4,5 X 6 cm boyutunda fotoğraf" olarak yer aldı. Ayrıca eski kılavuzdaki, "Yükseköğretim öğrencileri kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadırlar" ifadesi de çıkarıldı.

ERTUĞRUL CESUR / Akit

HABERE YORUM KAT