1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ankara Saldırısında El Muhaberat Parmağı
Ankara Saldırısında El Muhaberat Parmağı

Ankara Saldırısında El Muhaberat Parmağı

İstihbarat birimlerinin ilk bulguları saldırıyı Esad’a bağlı El Muhaberat’ın planladığı, taşeron olarak ise PKK üyelerinin kullanıldığı yönünde oldu.

A+A-

Ankara'da meydana gelen Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde özel bir ekip kuruldu. Her iki patlama noktasında olay anından bu yana toplanan deliller masaya yatırıldı. Son 1 ay içindeki terör örgütleri ve dış istihbarat ağlarının hareketleri tarandı. Ulaşılan ilk bulgulara göre saldırının arkasında Esad'ın istihbarat örgütü El Muhaberat var. Yapılan değerlendirmede son dönemde özellikle PYD ile yakınlaşan El Muhaberat saldırı için PKK'nın 'fedai' birimini taşeron olarak kullandı. Esad'ın Rusya'nın desteği ile yeniden güç gösterisinde bulunup Türkiye'de seçim öncesi büyük bir kaos yaratmak için istihbarat örgütü El Muhaberatı devreye soktuğu değerlendiriliyor. 

AMAÇ KAOS

İstihbarat birimleri, El Muhaberat'ın daha önce de Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı katliamdaki yolu izleyerek bir terör örgütünü taşeron olarak kullandığını değerlendiriyor. Buna göre son dönemde PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG ile yakınlaşan Esad 'Türkiye'de iç savaş ortamı hazırlayacak kaos ortamı yaratmak' konusunda birleşti. 

KATLiAM DIŞ MiHRAKLI

Ankara’daki korkunç saldırıya bir yorum da Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu’ndan geldi. Bakan Dedeoğlu katıldığı bir televizyon programında saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmede saldırının Türkiye dışından planlandığını ifade ederek şunları söyledi: “Parmakla gösteremiyorum ancak mesleki tecrübem bana başka ülkelerin de içinde olduğu bir planlama ile yapıldığını söylüyor.” Bakan Dedeoğlu bir anne olarak, çocuklarını saldırıda kaybetmiş bir annenin görüntüsünden de çok etkilendiğini sözlerine ekledi.

Esad ile PYD anlaşmıştı

PKK’nın Suriye uzantısı PYD'nin askeri kanadı YPG, Esad yönetimiyle anlaşma imzalamıştı.  Suriye Savunma Bakanı Fahad Casim el-Freyc ile YPG yetkilileri arasında yapıldığı belirtilen anlaşmaya göre, Esed rejimi, IŞİD'e karşı YPG’ye silah, cephane ve lojstik destek verme kararı almıştı. 

SEÇiM ÖNCESi HDP'YE PRiM 
 

İstihbarat birimleri Suriye'deki yeni gelişmelerle PKK'nın çözüm karşıtı kanadının da seçim öncesi HDP'ye oy kazandırmak için bir hamle yapmış olma ihtimalini değerlendiriyor. Siyaset uzmanları Diyarbakır patlamasının HDP'ye belirli bir oranda oy kazandığırdığı saptamasını kamuoyu ile paylaşmıştı. PKK'nın böyle bir saldırıyı HDP'nin anketlerde saldırılar yüzünden oy oranınında şiddetli bir düşüş eğilimine geçmesinde böyle bir saldırıyla yeniden mazlum durumuna düşmesini sağlamak için 'fedai eylemi' yaptığı ihtimali üzerinde duruluyor. 

Akşam

HABERE YORUM KAT