1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ankara Merkezli 10 İlde "Paralel Yapı" Operasyonu
Ankara Merkezli 10 İlde "Paralel Yapı" Operasyonu

Ankara Merkezli 10 İlde "Paralel Yapı" Operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla “Paralel Yapı”ya yönelik bu sabah başlatılan operasyon kapsamında Ekrem Dumanlı, Akın İpek ve Hidayet Karaca'nın da arasında bulunduğu 65 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

A+A-

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 65 kişiden 43'ünün yurtdışında bulunduğu belirtildi. Şüphelilerden 5'inin gözaltına alındığı kaydedildi.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimler arasında gazeteci Ekrem Dumanlı, iş adamı Akın İpek, hâlen tutuklu bulunan Hidayet Karaca ile “Paralel Yapı İç Anadolu bölge eğitim imamı” olduğu ileri sürülen Cemil Koca, Cevdet Türkyolu ve Fatih Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın da bulunduğu bildirildi.

Şüphelilerden 2'sinin Ankara'da gözaltına alındığı öğrenildi.

“Paralel Yapı” ana soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nda görevli cumhuriyet savcısının talimatıyla İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Antalya ve Kütahya'nın da arasında bulunduğu 10 ilde polis bu sabah operasyon başlatmıştı.

Operasyonun, “Paralel Yapı”nın “ülke ve bölge imamları” olduğu ileri sürülen “tepe yönetimi”ne yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor.

İzmir'de 5 Kişi Adreslerinde Bulunamadı

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan “Paralel Yapı”nın Ege bölge sorumlusu olduğu iddia edilen Bekir Baz'ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin adreslerinde arama yaptı. Ancak zanlılar, adreslerinde bulunamadı.

İşbilen İstanbul'da Gözaltına Alındı

Operasyon kapsamında, eski AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen'in de aralarında bulunduğu 3 kişi de İstanbul'da gözaltına alındı.

AA

HABERE YORUM KAT